Elazığ ilindeki spor yöneticilerinin liderlik stillerinin araştırılması
Investigation of leadership styles of sports administrators in Elazig city
- Tez No: 437464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYUP NACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Özet:Bu çalışmanın amacı; Elazığ İlinde spor yönetiminin farklı boyutlarında yer alan spor yöneticilerinin liderlik stillerinin ne seviyede olduğu ve yöneticilerin liderlik stilleri arasında farklılık olup olmadığını belirleyip, çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmanın evreni; Türkiye'de Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri, Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Kulüplerindeki Yöneticiler oluşturmakta olup örneklemini ise; Elazığ ilindeki Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü, Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ve Elazığ' da bulunan Spor Kulüplerindeki Yöneticiler oluşturmaktadır. Spor Bilimleri Fakültesi (23 akademik ve 12 idari personel), Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü (40 idari personel ve 33 antrenör) ve Spor Kulüplerinde görev yapan 99 antrenör olmak üzere toplamda 207 kişi oluşturmuştur. Uygulanan anketin birinci bölümünde katılımcıların demografik bilgilerini tanımlamaya yönelik sorulara yer verilirken, ikinci bölümde Spor yöneticilerinin liderlik tiplerini belirlemek için Bernard BASS tarafından 1985 yılında hazırlanan ve Akdoğan (2002) tarafından Türkçeye uyarlanan Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin elde edilmesinden sonra, verilerin analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel yöntem olarak tanımlayıcı istatistikler ile birlikte İndependent Sample t testi, Tek yönlü Varyans Analizleri kullanılmıştır. Fırat Üniversitesi İdari Personel'in görüşlerine göre Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı en fazla ödüle bağlı liderlik gösterirken, Akademik Personel'in görüşlerine göre ise Serbestlik Tanıyan Liderlik biçimini göstermektedir. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nde çalışan memurların görüşlerine göre Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Dönüşümcü, Sürdürümcü ve Serbestlik Tanıyan Liderlik biçimlerini gösterirken, Antrenörlerin görüşlerine göre ise en fazla Karizmatik Liderlik biçimini göstermektedir. Spor Kulüplerinde görev yapan Antrenörlerin görüşleri incelendiğinde, Kulüp Yöneticisi; Dönüşümcü, Sürdürümcü ve Serbestlik Tanıyan Liderlik biçimlerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Abstract:The aim of the study that determination the level of leadership styles of sport managers who are in sports administration of Elazığ province and determine the differences of leadership styles of sport managers and propose solution if there is difference. Provincial Directorate of Youth and Sports, Faculty of Sport Sciences, and Managers at sports clubs of Turkey generate the population of study. Provincial Directorate of Youth and Sports in Elazığ, Faculty of Sport Sciences of Fırat University, and Managers at sports clubs in Elazığ generate the samples of study. 207 people, including Faculty of Sport Sciences ( 23 academic staffs and 12 administrative staffs), Provincial Directorate of Youth and Sports, Faculty of Sport Sciences ( 40 academic staffs and 33 trainers), 99 trainers who work at the sports clubs, generate the sample of study. In the first part of survey, the questions for identifying of demographic information of participant are included, in the second part of survey; multi-factor leadership scale prepared by Bernard BASS in 1985 and translated into Turkish by Akdoğan in 2002 is used for identifying leadership styles of sport managers. After obtaining study data, SPSS 22.0 package program is used for analyzing data. Descriptive statistics, Independent Sample t Test, One-way Variance Statistics are used as a statistical way. While, according to the administrative stuff Dean of Faculty of Sports Sciences shows the type of leadership which is depending on award, according to the academic staff Dean shows the type of leadership which is offering independence. While according to the civil servants Manager of Provincial Directorate of Youth and Sports shows transformational, subscriber and offering independence leadership types, according to the trainers, Manager shows charismatic leadership type. When the opinions of trainers, who works in sports clubs, investigated it is seen that Club Managers shows transformational, subscriber and offering independence leadership types.