Cerrahi hemşirelerinde hasta güvenliği kültürü algısını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting the perception of patient safety culture among surgical nurses
- Tez No: 437493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, cerrahi hemşirelerinde hasta güvenliği kültürü algısını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla İstanbul ilindeki bir vakıf hastanesi ile özel bir üniversite hastanesinin cerrahi servislerinde çalışmakta olan 135 cerrahi hemşiresi ile gerçekleştirildi. Çalışmada, hemşirelerin hasta güvenliği kültürü algısını etkileyen faktörleri belirlemek amacı ile araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyo-Demografik Bilgi Formu ile Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesi, SPSS 21.0 programı ile yapıldı. Elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğu Tek Örneklem Kolmogorov Smirnov testi ile incelendikten sonra, homojen dağılan verilerin tanımlayıcı analizinde ortalama, standart sapma, frekans dağılımı; karşılaştırmalı analizlerde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The present study was aimed to determine the factors affecting the perception of patient safety culture among surgical nurses, and conducted with 135 surgical nurses who were working in the surgical clinics of a foundation hospital and a private hospital located in Istanbul, Turkey. Socio-Demographic Information Form and Patient Safety Culture Scale (PSCS) were used to determine the level of nurses' patient safety culture and the factors affecting the perception of patient safety. The data were analysed by SPSS 21.0 package program. Normal distribution of the data was tested by One Sample Kolmogorov Smirnov Test and homogeneously distributed data were analysed descriptively by using mean, standard deviation, and frequency; and comparatively by using Independent Sample t-Test, One Way ANOVA, and Pearson Correlation Analysis.