Yakın ilişkilerde aldatma ve affetme eğiliminin şema terapi modeli çerçevesinde incelenmesi
Examination of infidenlity and forgiveness tendency in close relationship based on schema therapy model
  1. Tez No: 437525
  2. Yazar: İLKNUR GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, yakın ilişki yaşayan bireylerin aldatma ve affetme eğilimlerinin onların erken dönem uyumsuz şemalarını ne düzeyde yordadığı incelenmektedir. Bu doğrultuda, çalışma kapsamında, Aldatma Eğilimi Ölçeği, Heartland Affetme Ölçeği ve Young Şema Kısa Formu veri toplama amacıyla kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcıları, değişik ilişki statüsü yaşayan yetişkin bireyleri içermektedir. Çalışmanın verileri uygun örnekleme yoluyla çalışmaya katılmaya gönüllü olan 316 yetişkinden toplanmıştır. Verilerin analizi için uygulanan Çoklu Regresyon analizi, bireylerin çocukluk döneminde oluşturdukları şemalarının onlarin aldatma ve affetme eğilimlerini ne düzeyde yordadığını ortaya koymuştur. Bulgular, katılımcıların erken dönem uyumsuz şemalarının sosyo demografik özellikleriyle birlikte aldatma eğilimi yüzde 36 ve affetme eğilimi yüzde 21 düzeyinde yordadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, infidelity and forgiveness tendencies of the individuals who have a close relationship were examined in the frame of schema therapy. Scale Trends infidelity, Heartland Forgiveness Scale and Young Schema Questionnaire-Short Form Questionnaire was utilized to collect data. The participants of the study included 316 adults who were in different relationship status. Multiple regression analysis was utılızed to analyse data to understand to what extend the participants' early maladaptive shemas predict their infidelity and forgiveness. Results of the analyses revealed that along with the socio-demographic features early maladaptive shemas predicted their infidelity and forgiveness attitudes..