Evlilik içinde aldatılan bireylerin affetmelerini yordamada bağlanma stilleri ve psikolojik sağlamlığın rolü
The role of attachment styles and resilience as predictor of forgiveness among individuals who were betrayed in marriage
- Tez No: 437524
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, evliliği içerisinde aldatılan bireylerin nitelikleri ve bu bireylerin affetmelerini yordamada bağlanma stilleri ve psikolojik sağlamlığın rolünün incelenmesidir. Betimsel tarama (survey) modeliyle yapılan araştırmaya evlilik içinde aldatılmış, 54 Kadın 8 Erkek olmak üzere toplam 62 kişi katılmıştır.Araştırmada ölçme aracı olarak Demografik Bilgi Formu ve Evlilik Dışı İlişki Formu (DI-EMI, Heartland Affetme Ölçeği (HAÖ), İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA) ve Connor- Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (CDPSÖ) kullanılmıştır. Anketler katılımcılara internet üzerinden gönderilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde frekans ve yüzde değerleri, Kolmogorov Smirnov normallik testi, Mann Whitney-U testi, pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı ve aşamalı regresyon istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. Evlilik içinde aldatılan bireylerin affetmeleri eğitim düzeyi, çocuk sahibi olup olmama, ilişki kurulan kişi, evlilik dışı ilişkinin kabul edilip edilmemesi, bireysel psikolojik destek alıp almama ve evliliğin sürüp sürmemesine değişkenlerine göre farklılık göstermemektedir. Ancak bulgular, evlilik içinde aldatılan bireylerden üst sosyo-ekonomik düzeye sahip olanların kendilerini affetmelerinin orta ve altı sosyo-ekonomik düzeye sahip olanlara göre daha yüksek olduğununa işaret etmektedir. Ayrıca, evlilik içinde aldatılan bireylerden güvenli bağlanma biçimine sahip olanların kendilerini affetme puanlarının korkulu bağlanma biçimine sahip olanlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Son olarak psikolojik sağlamlığın evlilik içinde aldatılan bireylerin affetmelerini %11.7 düzeyinde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study was to investigate the role of attachment styles and resilience in forgiveness among women who were betrayed in marriage. Another aim of the study was to examine the characteristics of individuals who were betrayed in marriage. 54 woman and 8 men in a total of 62 people who had been betrayed in marriage were participated to the present study. The data of the study was collected through Demographic Information Form and Extra-Marital Relationship Form (DI-EMI), Heartland Forgiveness Scale (HFS), Relationship Scale Questionnaire (RSQ) and Connor- Davidson Resilience Scale (CDRS). The questionnaires were prepared in internet (www.surveey.com) and sent to the participants through internet. Firstly, the data were analyzed for the determination of the normality distribution with Kolmogorov Smirnov test. Then, frequency and percentage statistics were used in order to determine the characteristics of individuals who had been betrayed in their marriage. Pearson product moment correlation coefficient and stepwise regression statistical methods were used to investigate the role of attachment styles and resilience as predictors of forgiveness. Results of the present study indicated that there is no significant difference between the scores of forgiveness total, and subscales of self-forgiveness, other forgiveness, and situation forgiveness among individuals who had been betrayed in marriage and education level, having a child, person established a relation with, accepting the extramarital infidelity, taking individual psychological support and continue the marriage. The findings also indicated that the self-forgiveness of betrayed individuals in the upper socio-economic level is higher than those with medium and low socio-economic level. It was also found thatself-forgiveness of betrayed individuals with secure attachment style are higher than those with fearful attachment style. Finally, the results demonstrated that resilience predicts forgiveness of betrayed individuals in marriage at the level of %11,7.