Univent bloker ile akciğer izolasyonunun süre ve niteliğinin değerlendirilmesi
Assesment of quality and time of lung isolation with univent blocker
  1. Tez No: 437545
  2. Yazar: EMİNE UZUNDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KEMALETTİN KOLTKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Toraks cerrahisinde sağlam akciğerin enfeksiyon, kanama vb durumlardan korunması ve cerrahi görüş alanı sağlamak için tek akciğer ventilasyonu uygulanmaktadır. Bunun için iki temel yöntem vardır: çift lümenli tüpler ve bronşiyal blokerler. Prospektif gözlemsel bu çalışma ile torakoskopik cerrahi uygulanacak hastalarda Univent tüp (bronşiyal bloker) kullanımı sonrası akciğer izolasyon başarısı ve sönme zamanı belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Klinik Çalışmalar Etik Kurul onayı (2013/1073) alınarak, Kasım 2014- Şubat 2016 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda akciğer izolasyonu gerekecek 18-80 yaşlarında hastalar, bilgilendirilmiş onam alınmasını takiben çalışmaya dâhil edilmiştir. Hastaların demografik verileri ile birlikte kronik hastalıkları ve ASA skorları kaydedilmiştir. Entübasyon öncesi Mallampati skoru ve laringoskopi esnasında Cormack-Lehane skoru not alınmıştır. Ayrıca entübasyon sırasında yardımcı gereç gereksinimi (Bonfils, McCoy pala, vb) ve hangi akciğerin izole edileceği kayıtlarda belirtilmiştir. Laringoskopi sonrası fiberoptik bronkoskopla kontrol yapıldıktan sonra, arada geçen süre doğru yerleştirme için geçen zaman olarak kaydedilmiştir. Bloker şişirildikten sonra göğüs cerrahı tarafından akciğer sönme skoru 5, 10, 15 ve 20.dakikalarda değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeye göre akciğer kollapsı için geçen zaman kaydedilmiştir. Bu sırada varsa oluşan komplikasyonlar kaydedilmiştir. İşlem süresince solunum mekanikleri açısından hava yolu basınçları (zirve, plato, PEEP), soluk hacimleri, dinamik kompliyans, inspiryum O2 konsantrasyonu (FiO2), ekspiryum sonu CO2 (et CO2) takip edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 30 hasta dâhil edilmiştir. 2 hasta eksik verilerden dolayı çalışmaya dahil edilmemiştir. On yedi (% 61) hastada sağ akciğer bloke edilirken, geriye kalan 11 (% 39) hastada sol akciğer bloke edilmiştir. Unibloker kafı şişirildikten sonra 5.dakikada hastaların kollaps skoru oranı: % 11 kötü, % 64 orta ve % 25 mükemmel olarak belirlenmiştir. 20.dakikada ise kollaps skoru oranı % 50 orta ve % 50 mükemmel olarak değerlendirilmiştir. Unibloker yerleştirme süresi sağ taraf için 134 + 107 sn saptanırken, sol taraf için 117 + 77 sn saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In thoracic surgery, one lung ventilation is used to protect the healthy lung from bleeding, infection, etc. or to optimize surgical exposure. There are mainly two tools for that purpose: double lumen tubes and bronchial blockers. The aim of this prospective observational study is to determine the quality and time required the to lung collapse.with Univent bronchial blocker in patients undergoing thoracoscopic surgery. Material and Methods: After approval of Istanbul Mediacl Faculty Clinical Ethics Committee (2013/1073), patients undergoing elective thoracoscopic surgery in Thoracic Surgery Department were enrolled in this study from November 2014 to February 2016. Subjects with 18 to 80 years old, who gave their informed consent were included. Demographic data, chronic diseases and ASA status were recorded. Mallampati and Cormack-Lehane scores were both registered. Additional instruments to facilitate tracheal intubation (Bonfils, McCoy, etc.), site of surgery, time to blocker insertion (with fiberoptic broncoscope) and time to lung collapse were noted as well as compliactions. Subsequent to balloon inflation, lung collapse score was evaluated in 5th, 10th, 15th and 20th minutes by thoracic surgeons. During surgery, in terms of respiratory mechanics airway pressures (peak, plateau, PEEP), respiratory volume, dynamic compliance, inspiratory O2 concentration (FiO2), end-expiratory CO2 (et CO2) were monitored in every 5 minutes. Results: Thirty patients were included in the study. Two patients were excluded from the study because of missing data. Seventeen patients (61%) had right lung isolation while the remaining 11 had left (39%). At 5th minutes of cuff inflation collapse scores were as follows: 11 % poor, 64 % moderate and 25 % excellent. Whereas at 20th minutes collapse scores were identified as 50 % moderate and 50 % excellent. Uniblocker insertion times were 134 + 107 sec for the right side and 117 + 77 sec for the left side.