Antinötrofil sitoplazma antikoru ilişkili vaskülit hastalarında genetik altyapının araştırılması:HLA sınıf 2 genotip analizi
Investigating the genetic background of antineutrophil cytoplasmic antibody-associated vasculitides: HLA class 2 genotype analysis
  1. Tez No: 437560
  2. Yazar: BURAK İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL KAMALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Romatoloji, Genetics, Rheumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
GİRİŞ: Antinötrofil sitoplazma antikorları (ANCA) ile ilişkili vaskülitler (AAV), genetik yatkınlık zemininde, çevresel etkenlerle ortaya çıkan kompleks bir hastalık grubudur. AAV içerisinde, granülomlu polianjiitis (GPA), mikroskopik polianjiitis (MPA), eozinofilik granülomlu polianjiitis (e-GPA) ve böbreğe sınırlı AAV yer alır. Avrupa, Kuzey Amerika ve Japonya'da yürütülen biyomoleküler çalışmalarda, coğrafi dağılım farklılıkları gösteren risk allelleri saptanmıştır. Çalışmamızda, Türk AAV kohortunda HLA Sınıf 2 genotiplemesi ile elde edilen verilerin, sağlıklı popülasyon verileri ve diğer toplumlarda bildirilen verilerle karşılaştırılması planlanmıştır. YÖNTEM:“Chapel Hill Konsensüs Kriterleri (2012)”ne göre AAV tanısı ile, İstanbul ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri Romatoloji BD'da izlenmekte olan, 18-75 yaş arası 75 hasta ve başlangıçta hedeflenen yaş ve doğum yeri açısından uyumlu 200 sağlıklı kontrol vakasından verilerine ulaşılabilen 48 sağlıklı böbrek transplant vericisi preliminer analiz için değerlendirildi. Hastaların klinik semptom ve bulguları, ANCA sonuçları (İİF ve ELISA) ve diğer rutin laboratuar verileri kaydedildi. Aydınlatılmış onam alınan her hastadan, 10 cc'lik EDTA'lı tüpe kan örnekleri alındı. İTF Tıbbi Biyoloji AD'de DNA izolasyonu ve yüksek çözünürlüklü HLA Sınıf 2 genotiplemesi uygulandı. AAV'li hastalar, klinik (GPA,e-GPA, MPA) ve ANCA serotiplemesine göre (MPO-AAV, PR3-AAV) alt gruplara ayrıldı. AAV hastaları ve sağlıklı popülasyondan elde edilen sonuçların karşılaştırmalı analizi için ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: ANCA associated vasculitides (AAV) is a very rare group of disease defined as complex disorders caused by the interaction of genetic and environmental triggering factors. This group consists of granulomatosis with poliangiitis (GPA), eosinophilic granulomatosis with poliangiitis (e-GPA), microscopic poliangiitis (MPA) and renal-limited AAV. Certain risk alleles have been shown by biomolecular studies reported from different geographic regions such as Europe and Asia, in AAV. We aimed to compare the HLA Class 2 genotypes of Turkish AAV population with the healthy Turkish subjects and the previously reported data of AAV cohorts from other countries. METHOD: Seventy-five patients (aged between 18-75 years and diagnosed as AAV according to 2012 Chapel Hill Criteria) who were recruited from Rheumatology Divisions of Istanbul and Cerrahpaşa Faculties of Medicine were enrolled into the study. Forty-eight age- and birthplace- matched kidney donors who were chosen for the initial preliminary analysis from the targeted 200 Turkish subjects were included as healthy controls. Clinical and laboratory findings including ANCA results (both IIF and ELISA) were noted into a pre-defined protocol. Patients were classified according to the clinical subgroups (GPA, e-GPA, MPA) and ANCA serotypes (MPO-AAV, PR3-AAV). Blood samples collected into EDTA-treated tubes pooled in Istanbul Faculty of Medicine, Department of Medical Biology Laboratory. DNA extraction and high resolution HLA Class 2 genotyping were performed. Chi-square test was used for comparison analysis. P value lower than 0.05 accepted as statistically significant. RESULTS: AAV patients were classified as GPA (71%), MPA (21%), e-GPA (8%) and PR3-AAV (52%) and MPO-AAV (33%). HLA-DPB1*04 allele frequency was significantly lower in the AAV group (%36 vs.