Dansçı, sporcu ve sedanterlerde el parmak uzunlukları oranının motorsal ve fonksiyonel dominansa etkisi
The influence of hand finger length ratio to the motoric and functional dominance dancers, athletes and sedentaries
  1. Tez No: 437589
  2. Yazar: PELİN AKYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı dansçı, sporcu ve sedanterlerde el parmak uzunlukları oranının motorsal ve fonksiyonel dominansa etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Araştırmanın örneklem grubunu Devlet Opera ve Balelerinde dans eden 90 balet ve balerin (41 erkek, 49 kadın), Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören ve aktif olarak bir takım sporuyla uğraşan 86 sporcu (42 erkek, 44 kadın), Ondokuz Mayıs Üniversitesinde öğrenim gören 93 sedanter (44 erkek, 49 kadın) olmak üzere 269 kişi oluşturmaktadır. Dansçı, sporcu ve sedanterlere el parmak uzunluğu, sıçrama yüksekliği, el kavrama kuvveti ölçümleri yapılmış ve lateralizasyon anketi uygulanmıştır. Bulgular: Farklı parmak uzunluklarının ve oranlarının erkek gruplarında sadece sporcularda, kadın gruplarında ise dançılarda belirgin olarak motorsal ve fonksiyonel dominans parametrelerini olumlu olarak etkilediği tespit edilmiştir (p0,05). Sonuç: Sunulan çalışmada ölçüm yapılan gruplarda el parmak oran ya da uzunluklarının bazı motorsal ve fonksiyonel dominans parametreleri ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet faktörünün motorsal ve fonksiyonel dominans parametreleri üzerinde önemli etkilerinin olduğu, ölçülen değerlerin değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir. Farklı spor veya aktivasyon formlara sahip grup, katılımcı ya da deneklerle yapılacak çalışmaların biyokimyasal bulgularla birlikte ele alınmasının fonksiyonel dominans kavramının ayırt ediciliğini ortaya çıkartmada daha etkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the influence of hand finger length ratio to the motoric and functional dominance on dancers,athletes and sedentaries. Material and Method: The sample group of the investigation is 269 persons who are dancing 90 ballet dancers (41 male, 39 female) in the State Opera and Ballet, 86 athletes (42 male, 44 female) studying at Yaşar Doğu Sports Science Faculty and actively involving in a team sports, 93 sedentary (44 male, 49 female) studying at Ondokuz Mayıs University. Hand finger length, jump height, hand grip strength measurements were made and laterality survey was applied to dancers,athletes and sedentaries. Results: It has been found that different finger lengths and ratio affect positively motoric and functional dominance parameters significantly only athletes in the group of male, while dancers in female group (p0.05). Conclusion: In the study which has been presented, it has been detected that measured groups are correlative between hand finger ratio or lenght and some motoric and functional dominance parameters. Gender factor has a significant effect on the motoric and functional parameters dominance. And it has been found a variability on the measured values. It is thought to be more effective if studies which wiil be made with the group, participant or subjects deal with biochemical findings to reveal distinguishing concept of the functional dominance.