Kadınların vücut kompozisyonu ile düzenli egzersiz yapmaya yönelik davranış değiştirme isteklerine sosyal ve fiziksel çevrenin etkisi
Effects of physical and social enviroment on body composition and stages of exercise behavior changes in female
  1. Tez No: 437588
  2. Yazar: ALİYE MENEVŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sosyal ve fiziksel çevrenin kadınların vücut kompozisyonu ile düzenli egzersiz yapmaya yönelik davranış değiştirme aşamalarına etkisinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Tekirdağ'da yaşayan 20-50 yaş aralığında 600 kadın katılımcıya“Fiziksel Aktiviteye Yönelik Davranış Değişim Basamakları Anketi”uygulanmıştır. Veriler GPower 3.1 programında hesaplanmış ve farklılıklara SPSS-21 programı ile bakılmıştır. Bulgular: Kadınların egzersiz davranışı değişim aşamaları (EDDA) oranları, eğilim öncesi için % 34,7, eğilim için % 23,0, hazırlık için % 13,5, hareket için % 6,8 ve % devamlılık için 22,0'dır. Yaş grupları arasında demografik özellikleri ile EDDA, BKİ ve sosyal çevre oranları dalgalı şekilde değişmektedir. Fiziksel çevrenin yaş grupları arasında algılanma biçimi benzerdir. Sosyal çevre bakımından yaş grupları arasında sadece egzersiz yapan insanları ve komşuları tanıma oranları anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Diğer yanda fiziksel çevre açısından, ulaşım, caddelerin tehlikeli sokak hayvanlara ve suça eğilimli insanlara karşı güvenli hale getirilmesi ve egzersiz yapılacak alanların inşası değişkenleri yaş grupları arasında anlamlı düzeyde farklıdır. Sonuç: Kadınlar düzenli egzersiz alışkanlıklarını fiziki çevreden daha çok sosyal çevre etkilemektedir. Kadınların fiziksel aktivite konusunda farkındalığını artıracak insanlar arası etkileşimlerin oluşturacak sosyal ortamlar belediyeler ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği ile oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of social and physical environments on body composition and stages of exercise behavior changes in female. Material and Method: Turkish version of Stages of Exercise Behavior Changes Questionnaire (EBCQ) was used for data collection in different age groups for 600 women participant in Tekirdağ. Data was analyzed through GPower 3.1 program and the differences have been taken care of with SPSS-21 program. Results: This study showed that ratios for pre-contemplation, contemplation, preparation, action and maintenance stages in female were 34.7 %, 23.0 %, 13.5 %, 6.8 % and 22.0 % respectively. There were undulating trends in the average values in demographic characteristics, EBCQ, body mass index, social environments in different age groups. There was similar perception of physical environments among age groups. Only the number of having exercised neighbors and friends were differentiated in the view of social environment among three age groups. On the other hand, there were significant differences in the view of transportation, safe streets against too dangerous animals and crime-prone people, creating new exercise fields and halls among age groups. Conclusion: Social environment had more effective than physical environments in the promotion regular physical activity in female. Municipals in Turkey should take more responsibility in the creating environments including personal interaction and relationships about regular physical activity for female in the cooperation with non-govermental organization.