Maksiller molar distalizasyonu yapılan bireylerde uzun dönem sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of the long-term outcomes in patients treated with maxillary molar distalization
  1. Tez No: 437721
  2. Yazar: FİLİZ USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KİKİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışmada, diş-doku destekli apareyler ile yapılan maksiller birinci molar distalizasyonunun uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamıza maksiller molar distalizasyonunu takiben sabit ortodontik tedavi uygulanan ve dişsel Sınıf II ilişkiye sahip 40 hasta (31 kız, 9 erkek) dahil edilmiştir. Tedavi öncesi (T1), distalizasyonu takip eden sabit ortodontik tedavi sonrası (T2) ve arşiv kayıtları eksiksiz ve kaliteli olan bu hastalardan tedavi sonrası uzun dönemde (T3) ortodontik modeller ve lateral sefalometrik filmler alınmıştır. Hastaların T1, T2 ve T3 dönemlerindeki ortalama yaşları sırasıyla 13.02, 15.97 ve 22.05 yıl olarak hesaplanmıştır. Uzun dönem etkileri değerlendirmek için sefalometrik filmlerde ve modellerde çeşitli ölçümler yapılmıştır. İncelenen dönemlerde meydana gelen değişikliklerin karşılaştırılması amacıyla, normal dağılım gösteren parametreler için ''Paired-t test'', normal dağılım göstermeyen parametreler için ise ''Wilcoxon Signed Rank Test'' uygulanmıştır. Bulgular: İstatistiksel analizlere göre çalışmamızda cinsiyetler arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In the present study, it was aimed to investigate the long-term changes that occur following maxillary first molar distalization with tooth-tissue borne appliances. Material and method: Fourty dental Class II patients (31 female, 9 male) who had been treated with fixed orthodontic appliances following molar distalization were included in our study. Orthodontic casts and lateral cephalograms were taken (T3) from these patients who have complete and quality archive records at pre-treatment (T1), after fixed orthodontic treatment following the distalization (T2) and post-treatment long term. Mean ages of the patients at T1, T2 and T3 timepoints were 13.02, 15.97 and 22.05 years respectively. To assess the long-term effects, several measurements were performed on the cephalometric radiographs and orthodontic models. The 'Paired t-test' was applied for the normally distributed parameters and 'Wilcoxon Signed Rank test' for the parameters with non-normal distribution when comparing the changes that occured in the periods analyzed. Results: Statistical analysis revealed that there was no gender-related differences in our study.