Annelerin sezaryen doğumun anne ve çocuk sağlığına etkileri ile ilgili bilgi ve görüşleri
The knowledge and wiews of mothers on cesarean section and its effects on mother and child HEALTH
  1. Tez No: 437722
  2. Yazar: MUNİSE ÇUVALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Annelerin sezaryen doğumun anne ve çocuk sağlığına etkileri ile ilgili bilgi ve görüşlerini incelemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte yapılan araştırma, Haziran 2013-Mayıs 2016 tarihleri arasında, Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'ne bağlı olarak, Trabzon ili Bahçecik 1 nolu, Erdoğdu Aile Sağlığı Merkezlerinde 0-12 aylık bebeği olan 300 anne ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında soru formu kullanılmıştır. Veriler, bilgisayar ortamında yüzdelik dağılım ve ortalama ile analiz edilmiştir. Araştırmada, etik ilkelere uyulmuştur. Bulgular: Sezaryenle doğum yapan annelerin, %65'i sorun yaşayacağını, %58.3'ü sezaryeni tercih ettiğini, %45'i sezaryenin zor bir doğum şekli olduğunu ifade etmiştir. Annelerin %70.9'u sezaryenin anne ve bebek üzerine olumsuz etkisi olduğunu ve %12.1'i sezaryen doğumun anne ile çocuk arasındaki etkileşimi geciktirdiğini belirtmiştir. Annelerin %65.6'sının evdeki rollerini sürdürememe endişesi yaşadığını, %51.4'ü doğumdan sonra psikososyal sorunlar yaşadığını ve bu annelerin %35.6'sı bebeğini geç görmeye bağlı rahatsızlık hissettiğini, %35.6'sı işiyle ilgili kaygılarının olduğunu, %8.9'u beden imajının bozulmasından rahatsız olduğunu ifade etmiştir. Annelerin %41.1'i sezaryen sonrası bebeğiyle ilgili sorun yaşamış ve bu annelerin %47.2'si bebeğinde solunum problemi olduğunu, %41.7'si bebeğini görmesinin geciktiğini, %35.4'ü bebeğinin küvöze alındığını ve %24'ü bebeğine oksijen verildiğini belirtmiştir. Sonuç: Anneleri sezaryen doğuma iten faktörlerin ortadan kaldırılması, sezaryen endikasyonları dışında, normal doğumu tercihi ve memnuniyeti arttırıcı girişimlerin ve stratejilerin geliştirilmesi önemli görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the knowlegde and view of mothers on cesarean section and its effects on mother and child health. Materials and method: The research made in descriptive type, has been realized on 300 mothers with 0-12 months old babies within the“Bahçecik 1 nolu Erdoğdu Aile Sağlığı Merkezi”in Trabzon city connected to Atatürk University Institute of Health Sciences. During the gathering of the data a question form has been used. The data has been analyzed in computer according to percentage disribution and average. The research has been carried on according to ethic ideals. Results: Cesarean delivery mothers has stated that mothers would have problems (65%) and would prefer cesarean section (58.3%), and cesarean birth is a difficult shape (45%). %70.9 of mothers pointed that cesarean has a negative effect on both mother and the child and %12.1 said that cesarean birth delayed the interaction of mother and child. %51.4 of mothers suffered pscyhosocial problems and %35.6 of those told that they felt discomfort from seeing their baby late, %8.9 told they felt discomfort from the deformation of their body image, %65.6 had fears of being unable to sustain their roles at home, %35.6 had concerns about their business. %41.1 of mothers had issues with their babies after the cesarean and %41.7 told they were late to bring their babies, %47.2 told their baby had beathing problems, %35.4 told their baby was taken in to incubator and %24 told their baby was given oxygen. Conclusion: It seems important that the elimination of the factors pushing mother of caesarean birth, developing strategies and initiatives to increase normal birth preference and satisfaction in except indication for cesarean section.