Deneysel obezite oluşturulmuş ratlarda, kuersetin'in ovaryum dokusu üzerine etkilerinin ışık ve elektron mikroskobunda incelenmesi
Light and electron microscopic investigation of the effects of quercetin on ovarian tissues of the experimentally created obese rats
- Tez No: 437757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE SELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada; obezitenin ovaryum dokusunda meydana getirdiği değişikliklerin gösterilmesini, flavonoidler grubundan doğal bir madde olan ve antioksidan, antienflamatuar, antikanserojenik birçok fonksiyonu olan kuersetinin dokuda oluşan hasarın giderilmesinde oluşacak etkinliğini histopatolojik, immünohistokimyasal ve elektron mikroskobik metotlarla incelenmesini amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmada 24 haftalık Sprague-Dawley ırkı 24 adet dişi rat kullanılmıştır. Tüm hayvanlar her bir grupta 6 adet hayvan bulunan 4 gruba ayrıldı. Birinci grup olan kontrol grubuna hiçbir uygulama yapılmadı. İkinci gruptaki hayvanlara 15 gün boyunca her gün 50 mg/kg dozunda kuersetin oral yolla verildi. Üçüncü grubu yağlı diyetle beslenerek obezleştirilmiş ratlar oluşturdu. Dördüncü grupta ise obezleştirilmiş ratlara 50 mg/kg dozunda kuersetin oral yolla 15 gün boyunca verildi. Deney sonunda elde edilen ovaryum dokuları ışık mikroskobik ve elektron mikroskobik yöntemler kullanılarak değerlendirmeye alındı. Bulgular: Hem elektron mikroskobik hem de ışık mikroskobik açıdan değerlendirildiğinde kontrol gruplarına kıyasla obezite grubunda bariz bir şekilde parankim içinde yağ dokusu birikimi tespit ettik. Özellikle yağ birikimi olan yerlerde lenfatik hücrelerin infiltrasyonunu, foliküllerin granüloza hücre tabakasının inceldiğini ve hücrelerde apoptotik ve piknotik değişimlerin oluştuğunu gözlemledik. Obezite + kuersetin uygulanmış grupta ovaryum dokusu içerisinde yağ birikiminin obezite grubuna nazaran önemli derecede azaldığını tespit ettik. Gelişmekte olan farklı folikülerle birlikte preovulatuar folikülerde granüloza hücre tabakasının kalınlığı normal olarak izlenmekte ve daha önce obezite grubunda izlediğimiz apoptotik hücreler bulunmamaktaydı. Sonuç: Obezitenin infertilitede önemli olan ovaryum dokusunda hasarlara neden olduğunu ve oluşan hasarların kuersetin kullanılarak düzeltilebileceğini gösterdik. Kuersetinin dokuda hem folikül gelişimini hem de obeziteye bağlı hasarı pozitif yönde etkilediğini ışık mikroskobik ve ultrastrüktürel parametrelerle göstermiş olduk.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we aimed to investigate ovarian tissue alterartions caused by obesity and elimination of damage by quercetin activity, wich is a natural substance from the flavonoids group and has many functions as well as antioxidant, anti-inflammatory, anti-carcinogenic effects, by using histochemical, immunohistochemical and electron microscopic methods. Material and Method: Twenty-four-24-week-old Sprague-Dawley female rats were used in this study. A total of rats were divided into 4 groups which consist of 6 rats. Any application was performed in the first (control) group. 50 mg/kg quercetin was orally administered during 15 days to the second group animals. The third group constitute high-fat fed obese rats. The fourth group of animals (obese rats) were orally administered 50 mg/kg quercetin during 15 days. At the end of the experiment obtained ovarian tissues were evaluated by light microscopy and electron microscopy methods. Results: Both the light microscopic and electron microscopic evaluation revealed accumulation of adipose tissue within the parenchyma of the obesity group compared to the control group. Infiltration of lymphatic cells, thinning of the granulosa cell layer of follicles and apoptotic and pyknotic changes were detected especially in the areas of the fat accumulation. In obesity + quercetin applied group accumulation of adipose tissue within the over parenchyma was considerably reduced compared to the obesity group. In preovulatuar follicles as well as in developing various follicles the thickness of the granulosa cell layer was appeared as normal and apoptotic cells were absent which previously observed in the obesity group. Conclusion: As a result, we have shown that obesity cause damage in ovarian tissues which is important in infertility and formed damage can be improved by using quercetin. Also positive influence of the quercetin in both follicle development and obesity induced damage has been pointed out by light microscopy and ultrastructural parameters.