Doğu anadolu bölgesinde şarbon etkeni ve seroprevalansının araştırılması
A research on the effect and seroprevalance of anthrax in the eastern anotolia region
  1. Tez No: 437756
  2. Yazar: ÇİĞDEM EDA BALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Şarbon; Bacillus anthracis endosporlarının vücuda deri, solunum ya da gastrointesitinal yolla girmesiyle oluşan özellikle otçul hayvanların içinde bulunduğu bir grupla yayılan, ölümcül bakteriyel bir zoonozdur. Bacillus anthracis'in temel virulans faktörlerinden biri toksinleridir. Bunlar protektif antijen, ödem faktör ve letal faktördür. Protektif antijen özellikle diğer iki toksinin hücre içine girmesinden sorumludur. Bizde çalışmamızda yöremizdeki prevalansı saptamak amacıyla bölgemiz hastanelerine başvuran kişilerden şarbon şüpheli görülen hastaların kanlarında protektif antijen saptanmasını amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamızda protektif antijen IgG antikoru varlığının saptanması amacıyla ELISA(Enzyme Linked Immünosorbent Assay) yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi ve Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine gelen şarbon şüpheli 47 hastadan alınan örneklerin 35'in de B. anthracis PA pozitif bulundu. Pozitif sonuçlu 35 hastanın 6'sı kadın (%17. 1), 29'u (%82. 8) erkek hastalardan oluşmaktadır. 35 hastanın 27'si(%77. 1) hayvancılıkla uğraşırken, 8'inin (%22. 8)hayvancılıkla uğraşmayan hayvan etiyle temas öyküsü bulunan kişiler olduğu görülmüştür. Sonuç: Klinik bulguları şarbonu gösteren fakat kanlarında protektif antijen IgG'leri bulunamayan kişilerin negatif çıkan sonuçlarını; hastaların hastanemize başvurmadan önce çeşitli sağlık kuruluşlarında tedavi almalarına, Doğu Anadolu gibi kırsal bölgelerde antibiyotiklerin her hastalığı tedavi eder düşüncesiyle rastgele alınmasıyla bakterinin toksin oluşturma yeteneğinin kırılmasına yada örneklerin alındığı sırada henüz kanda dolaşan PA varlığının saptanamayacak düzeyde az olmasına bağlamaktayız.
Özet (Çeviri)
Aim: Anthrax, is a lethal bacterial zoonosis transmitted through skin, inhalation or gastrointestinal track, and spread by groups particularly with cattle and sheep. One of the fundamental virulence factors of Bacillus anthracis is the release of toxins, named protective antigen, edema factor and lethal factor. The latter two proteins enter the cell with the help of protective antigen. The aim of the present study is to detect the protective antigen in the bloods of the patients applied to the hospitals with a suspected Şarbon infection, in order to determine the prevalence in the region. Material and Method: ELISA (Enzyme Linked Immünosorbent Assay) method has been used in the study in order to detect the existence of the protective antigen IgG antibody. Results: We measured 35 Bacillus anthracis protective antigen positive results out of the samples taken from 47 patients suspected with anthrax in Ataturk University in Erzurum Yakutiye Research Hospital and Erzurum Regional Training and Research Hospital. Out of 35 positive results, 6 of them (17%. 1) were female, 29 (82%. 8) were male patients. 27 of 35 patients (77%. 1) were into animal husbandry, 8 patients (22%. 8) were not engaged with animal husbandry but were with a history of contact with the animal flesh. Conclusion: It is concluded from the samples taken from patients, who had clinical findings of anthrax and received medical treatment for it, that a considerable number of patients were detected negative with protective antigen IgG most possibly because of repression of the ability of the bacteria to produce toxins due to the random use of antibiotics depending on the conventional thought that antibiotics can cure any disease or when blood samples are taken from the patients protective antigen levels can be in undetectible levels .