Konfigürasyon Uzayı üzerine
On Configuration Space
  1. Tez No: 437806
  2. Yazar: MELİH İS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, cebirsel topoloji araçlarının robotikler içinde kullanılması üzerinedir. Örneğin topolojik karmaşıklık sayısı için bir alt sınır hesaplanmasında bir kohomoloji operasyonu olan kap çarpım kullanılacaktır. Yani X in kohomoloji cebirinden yararlanılacaktır. Peki TC(X) sayısının alt sınır hesabı için kap çarpımdan daha farklı kohomoloji operasyonlarından yararlanmak istenirse ne yapılabilir? Bu sorunun cevabı için içine kap çarpımı da alan kohomoloji operasyonları üzerine daha genel bir hesap yöntemi geliştirmek gereklidir. Bu çalışmada M. Grant ve M. Farber'ın TC(X) sayısının alt sınır hesaplanışını genel durumda kesinleştirmek için kohomoloji operasyonlarını nasıl kullandığı gösterilecektir. Bu tekniğin geliştirilmesinde E. Fadell ve S. Husseini'nin Lusternik-Schnirelmann kategorisi için klasik alt sınır içinde bulunan kohomolojinin ağırlıkları üzerine yaptıkları çalışmalardan esinlenilmiştir. Ayrıca bu tekniğin ifade edildikten sonraki ilk uygulamalarından biri de Lens uzayları üzerine olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is on including algebraic topology tools into robotics. For instance, cup product,that is a cohomology operation, will be used in order to compute a lower bound for a topological complexity number. It means that cohomological algebra will be used for it. Well, what do we do when we want to use another cohomology operations dierent from cup product in order to compute a lower bound for TC(X) number? It is necessary to improve a more general method on the cohomology operations including also cup product for answering this question. In this study, we will show how to use cohomology operations in order to sharpen to compute lower bound of TC(X) number of M. Farber and M. Grant in more general cases. For using this method it was inspired from the studies on cohomology weights being in classical lower bound for Lusternik-Schnirelmann category of E. Fadell and S. Husseini. Moreover, after the expression of this method one of its rst applications are on lens spaces