Teranostik gadolinyum nanoparçacıkların tasarımı ve in vitro uygulamaları
Desing of theranostic gadolinium nanoparticles and their in vitro applications
  1. Tez No: 437839
  2. Yazar: FIRAT BARIŞ BARLAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Onkoloji, Biochemistry, Biotechnology, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Teranostik tedavi, kanser araştırmalarında eş zamanlı görüntüleme ile tedaviye aynı anda izin veren son yılların en umut vaadetmekte olan yöntemlerinden biridir. Bu çalışmada gadolinyum nanopartiküller (GdNp) ve protoporfirin IX'lar (PpIX) aynı anda yüksek kimyasal stabilite ve enkapsülasyon verimine sahip olan niozomlar ile enkapsüle edilerek (Gd-PpIX-Ni) yeni bir teranostik tedavi ajanı oluşturuldu. GdNP ve PpIX'ların iyi birer radyoterapi (RT) yoğunlaştırıcı ajan oldukları bilinmektedir. Aynı zamanda porfirin türevleri en çok çalışılan fotodinamik terapi (FDT) ajanlarındandırlar. Yapmış olduğumuz araştırmada insan tip II alveolar (ATII) akciğer kanserli epitel hücre hatları (A549), insan kanserli yumurtalık hücre hatları (HeLa) ve insan sağlıklı akciğer epitel hücre hatları (WI38) üzerinde RT ve FDT'nin kombine uygulamaları (multimodal treatment) denenmiş ve hücre görüntüleri manyetik rezonans (MR) cihazı ve floresans mikroskop altında (dual imaging) alındı. Boyut ve zeta potansiyel bağımlı karakterizasyon çalışmaları dinamik ışık saçılımı metodu (DLS) ve atomik kuvvet mikroskopu (AFM) ile yapılmış olup çalışma boyunca hücre canlılığı MTT metodu ile ölçüldü. Sonuç olarak hazırlanmış olunan 100 nm'den daha küçük partikül boyutuna sahip teranostik niozomal veziküllerin kanser için yeni bir bakış açısı olan kombine tedavi ve çoklu görüntüleme çalışmalarının aynı anda yapılmasına olanak sağlayan uygun bir kargo sistemi olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Theranostic therapy is one of the most promising technology in cancer research, which simulteniously allows treating and real-time monitoring of cancer. In the present study, a novel material has been developed for theranostic approach. Gadolinium nanoparticles (GdNP) and Protoporphyrin IX (PpIX) both have encapsulated with niosomes (Gd-PpIX-Ni). Here nisome has been used for the encapsulation of Gd-PpIX-Ni due to the fact that nisomes possess high biocompatiblity, physical and chemical stability. GdNp and PpIX are good sensitizer for radio therapy (RT) and PpIX is one of the more studied agent for photodynamic therapy (PDT). Treatment was performed by the combination of PDT and RT, by using human alveolar type-II (ATII)-like cell lines (A549), human cervical cancer cell line (HeLa) and Human alveolar epithelium cell line (WI38). Cell lines were monitored by fluorescence microscopy and magnetic resonance imaging (MRI). Characterization of sizes and zeta potential of vesicles were carried out by dynamic light scattering (DLS) and atomic force microscopy (AFM). MTT method was used viability of cell. Our results showed that Gd-PpIX-Ni are homegenious and consistent less than 100 nm. In conclusion, Gd-PpIX-Ni can be considered as good candidates to for PDT and RT treatment in theranostic approches.