Stuffer box yöntemi ile kıvırcıklandırılan akrilik tovun, kıvırcıklandırma özelliklerinin incelenmesi, kıvırcıklandırmasının iyileştirilmesi ve kalıcılığın sağlanması
An investigation on crimp properties of acrylic fibers crimped via stuffer-box method and providing crimp improvement and permanency
  1. Tez No: 437886
  2. Yazar: EMRAH TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Tez projesi kapsamında akrilik lifi üretim aşamalarından birinci kıvırcıklandırma, tavlama ve ikinci kıvırcıklandırma parametrelerinde ve üretim hattı akış sıralamalarında değişiklikler gerçekleştirilerek üretilen liflerin her bir aşamada içyapı özellikleri incelenmiş ve kıvırcık performansları karşılaştırılmıştır. Bir başka karşılaştırma aracı olarak üretim süreci ve parametreleri bilinmeyen farklı bir akrilik elyaf tedarik edilmiş ve üretimi gerçekleştirilen akrilik lifleri ile içyapı farklılıkları araştırılmıştır. Tez çalışmasının bir diğer ayağında, iki kıvırcıklandırma prosesi yerine tek kıvırcıklandırma prosesinin kullanıldığı iki yeni hat denemesi ile kıvırcıklandırma hattı kısaltılarak üretim maliyetlerinin aşağıya çekilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda üretilen akrilik elyafın içyapı analizleri gerçekleştirilmiş ve mevcut kıvırcıklandırma hattı üzerinden elde edilen akrilik lifleri ile aralarındaki yapısal farklılıklar incelenmiştir. Tez kapsamında incelenen liflerin yapısal özellikleri, Fourier Transform infrared spektroskopisi (FTIR), termogravimetrik analiz (TGA), diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC), x-ışını difraksiyonu spektroskopisi (XRD), boya alma hızı analizi, kıvırcık sayısı ve kıvırcık derinliği analizi, yüzey alanı ölçüm analizi (BET), element analizi, taramalı elektron mikroskobu analizi (SEM) ile incelenmiş ve liflerin performansı tarak makinesi hız performansı testleri ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, polyacrylonitrile fiber samples were obtained from the each production steps of crimping process by changing the parameters of first crimping step, annealing step and second crimping step. The inner structure of the fiber samples were investigated and the crimping performances were compared in addition. In order to reduce production costs, two different crimping lines were also designed via reducing the number of crimping steps from two to one. The inner structure and the crimping performance of the fibers, which were taken from the new crimping lines, were also compared with the fibers, which were taken from the conventional crimping process. Characteristic and structural dissimilarities of each fibers were investigated by use of physical and chemical analyses. The physical and chemical properties of fiber were examined by using Fourier Transform infrared spectroscopy, thermogravymetric analysis (TGA), Differential scanning calorimeter (DSC), x-ray diffraction spectroscopy (XRD), dying agent uptake test, crimp count and crimp depth analysis, measurement of the specific surface area (BET), elemental analysis, scanning electron microscope (SEM) and carding machine speed test.