Biyoaktif moleküllerin moleküler baskılama tekniği kullanılarak hazırlanan polimerik matriksler ile ayırma-saflaştırması
The isolation and purification of bioactive molecules using molecularly imprinted polymers
- Tez No: 437885
- Danışmanlar: PROF. DR. GAYE ÖNGEN, PROF. DR. ERDAL BEDİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu projenin amacı katma değeri yüksek, doğal kaynaklarında düşük miktarlarda bulunan ve/veya ayırma saflaştırma işlemleri güçlükler içeren biyoaktif moleküllerin seçici-ayırıcı moleküler baskılama yöntemi ile kısa zamanda, kolay ve de ekonomik bir yöntemle ayrılması ve saflaştırılmasıdır. Moleküler baskılama tekniği ile hazırlanan polimerlerin katı faz ekstraksiyonunda dolgu maddesi olarak kullanımı hedeflenmiştir. Proje kapsamında kalıp molekül olarak ise Astragalus köklerinden elde edilen sikloastragenol metaboliti seçilmiştir. Farklı özelliklerde monomer ve çapraz bağlayıcılarla hazırlanan polimerlerin karakterizasyon işlemleri sonrasında kromatografik fonksiyonları test edilmiş ve seçici ayırıcı performansları değerlendirilmiştir. En yüksek izolasyon performansı elde edilen polimerler ile büyük ölçekte katı faz ekstraksiyonu denemeleri yürütülerek ham Astragalus ekstrelerinden sikloastragenolün saflaştırılması için çalışmalar yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda, sikloastragenol ile yapılan küçük ölçek çalışmalarda %97.41'lik bir geri kazanım sağlanırken, Astragalus hidroliz ekstresi ile yapılan büyük ölçek çalışmalarda, ekstredeki sikloastragenole yapıca benzer moleküller ve polimerler arasındaki non-spesifik etkileşimler sebebiyle %86.78'lik bir geri kazanım oranı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this project is the isolation and purification of bioactive molecules that are either found in low quantities in their natural sources or that have very difficult purification procedures, using molecular imprinting techniques. The polymers synthesized using molecular imprinting techniques are aimed to be used as packing material in solid phase extraction. Cycloastragenol, obtained from the roots of Astragalus species, was chosen as the template molecule in this project. After the characterization of the polymers synthesized using monomers and crosslinkers with different properties, their chromatographic functions and selective separation performances were evaluated. In order to purify cycloastragenol from crude Astragalus extracts, for the solid phase extraction scale-up studies were pursued using the polymers with the highest isolation performance. As a result, while there was 97.41% recovery in the small scale studies with cycloastragenol, 86.78% recovery was obtained in the large scale studies with hydrolyzed Astragalus extracts due to the non-specific interactions between polymers and molecules analog to cycloastragenol present in the extract.