Uyku tulumlarının performans özellikleri ve yüksek kullanım konforu sağlayan tulum tasarımı
Performance charasteristics of sleeping bags and design of the sleeping bag that providing high wearing performance
- Tez No: 437892
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Uyku tulumu; temelde dış kumaş (kabuk), dolgu ve astar olmak üzere üç parçadan oluşan genellikle dış ortamlarda kalan insanların geceleyin vücut ısısını kaybetmeden ve verimli bir uyku alabilmeleri için içerisine girip uyudukları çok katlı tekstil ürünüdür. Özellikle doğa sporları içerisinde ve askeri alanlarda kullanılan uyku tulumları hayati önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, askeri ve sportif amaçlı kullanılan mevcut uyku tulumlarının ısıl ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi, karşılaştırmalı yapılan analiz sonuçlarına göre uyku tulumlarında kullanılan farklı dış kumaş, iç dolgu ve astar malzemeleri ile en iyi kullanım özellikleri sağlayabilecek tulumların tasarlanması amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra dış kumaşların tutum ve haslık özellikleri de incelenerek, piyasada yaygın olarak kullanılan uyku tulumlarına yönelik karşılaştırmalı analiz yapmak ve geliştirilmesine yönelik katkıda bulunmak hedeflenmiştir. Çalışmada kullanılan uyku tulumlarının genellikle ısıl direnci yüksek ise su buharı direnci de yüksek değer almıştır. Bu sebeple, test sonuçlarına göre uyku tulumlarında ısıl yönden konfor yüksek iken, su buharı yönünden konfor düşük olmaktadır. Sonuç olarak uyku tulumlarında ısıl performansın sadece tulum özelliklere değil, kullanan kişinin fizyolojik özelliklerine de bağlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sleeping bag; is a multi-layer textile product essentially including exterior fabric (shell), filling and lining which consisting of three parts and that generally people used it who staying outdoors at night, without losing body temperature and in order to get an efficient sleep. Especially, sleeping bags which are used in extreme sports and military fields have vital importance. The aim of this thesis is determination of mechanical properties of sleeping bags that are provided from market. According to the analysis of comparative results, it is aimed to design the sleeping bag that may provide the best utilization features with different outer fabric, the inner core and lining materials. Furthermore, making a comparative analysis and improvement for widely used sleeping bags on the market in terms of examining fastness and handle properties of the outer fabrics was aimed. While water vapor resistance is generally high of sleeping bags used in the study that has a high thermal resistance value as well. Therefore, according to the test results, when the thermally high comfort sleeping bag, in terms of water vapor resistance is less comfort. As a result, the thermal performance of sleeping bags features not only is determined to use also depends on the person's physiological properties.