Development of preconcentration techniques for chemical analysis
Kimyasal analiz için önderiştirme yöntemi geliştirme
- Tez No: 437899
- Danışmanlar: PROF. DR. EMÜR HENDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Tezin birinci bölümünde Ni/NixB adsorbanı hazırlamakta kullanılan nikel tuzları türünün arsenik önderiştirmesine etkisi incelenmiştir. Bu nanosorbentler nikel tuzlarının NaBH4 ile reaksiyona sokulmasıyla sentezlenmiştir. Sentezlenen nanopartiküllerin arsenik sorpsiyon verimleri ve kapasiteleri beç (kesikli) çalışmalarla ölçülmüştür. Optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Langmuir, Freundlich ve Dubinin Radushkevic izotermleri çizilmiş ve adsorpsiyonun hem Langmuir hem de Freundlich izotermlerine uyduğu görülmüştür. Langmuir izoterminden hesaplanan sorpsiyon kapasitesi literatürdeki değerlerle kıyaslandığında çok büyük olup 2.5 g As(III)/g sorbent olarak bulunmuştur. DR izotermi sorpsiyonun istemli ve fiziksel olduğunu göstermiştir. Arsenik tayini için HGAAS kullanılmış ve arsenik tayinlerinde sorbentin çözünmesinden gelen nikel girişimi KI ve sitrik asit karışımı kullanarak önlenmiştir. Arsenik tayini için bulunan belirtme sınırı literatürde kullanılan diğer yöntemlerin belirtme sınırıyla kıyaslanabilinir düzeydedir. Geliştirilen yöntem çeşitli su örneklerinde toplam arseniğin HGAAS ile tayini öncesi önderiştirilmesinde başarı ile uygulanmıştır. İkinci bölümde, fluorimetrik eser aluminyum tayini için tayin öncesi Ni/NixB adsorbanı ile önderiştirme yöntemi geliştirilmiştir. Bu çalışmada sorbent, nikel sülfat tuzunun inert ortamda NaBH4 ile indirgenmesiyle hazırlanmıştır. SEM-EDX, kimyasal analiz, TGA, XPS ve izoelektrik noktası ölçümleri ile sorbentin yapısı incelenmiştir. Elde edilen taneciklerin küresel yapıda olduğu görülmüştür. Optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. pH 3-10 aralığındaki başlangıç pH'larında Al(III)'un nicel olarak tutulduğu bulunmuştur. Adsorpsiyon hızlıdır ve ilk beş dakikada sorpsiyon veriminin %98.9 olduğu hesaplanmıştır. 250 mL örnek hacmine kadar geri kazanımların nicel olduğu görülmüştür. Beç çalışmaları ile sorpsiyon kapasitesi 0.394 g Al(III)/g sorbent olarak hesaplanmıştır. Bulunan kapasite değerinin izoterm çalışmalarında bulunan değerle uyumlu olduğu görülmüştür. Yöntem hemodiyaliz suyu ve çeşitli gerçek su örneklerine başarı ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of thesis, the effect of nickel salt type used for the preparation of Ni/NixB adsorbent on the arsenic preconcentration was investigated. The nanosorbents were synthesized by reacting NaBH4 with nickel salts. Arsenic sorption efficiencies and capacities of the synthesized nanoparticles were measured in batch studies. Optimization studies were carried out. Langmuir, Freundlich, and Dubinin-Radushkevich (DR) isotherm models were tested and it was found that the sorption was fitted both Langmuir and Freundlich isotherms. The sorption capacity which was obtained from Langmuir isotherms was very high according to literature and was found to be 2.5 g As(III)/g sorbent. DR isotherms showed that sorption is physical and favourable. Hydride generation atomic absorption spectrometer (HGAAS) was used for the determination of arsenic. Nickel interferences which occurred due to the dissolution of the sorbent were eliminated by using a mixture of KI and citric acid. The limit of detection for arsenic determination was comparable with that obtained by other established methods. The developed method was applied to the preconcentration of arsenic in various water samples prior to determination of total arsenic by using HGAAS with satisfactory results. In chapter two, a preconcentration technique by using Ni/NixB sorbent was developed for trace aluminum determination prior to the fluorimetric determination. The sorbent was synthesized by reducing sulfate salts of nickel with NaBH4 in inert atmosphere. Characterization studies were executed by the aid of SEM-EDX, chemical analysis, TGA, XPS and, point of zero charge measurement. It was found that the obtained particles were spherical. Optimization studies were realized. Sorption efficiencies for Al(III) at studied initial pH values between 3-10 were found quantitative. Adsorption rate was quite high and in five minutes sorption efficiencies reached 98.9%. The recovery of Al(III) was found quantitative (˃95%) for sample volumes up to 250 mL. The sorption capacity was found to be 0.394 g Al(III)/g sorbent in batch studies. The sorption capacity obtained from batch studies was compatible with that obtained by isotherm studies. The proposed method was applied to the preconcentration of Al(III) in haemodialysis solutions and various real water samples with satisfactory recoveries.