Türkiye'de düz ve düze yakın arazilerde yetiştirilen fındığın mekanik hasat olanaklarının incelenmesi
Investigating of mechanical harvest facilities of hazelnut grown in flat and near flat field in Turkey
  1. Tez No: 437925
  2. Yazar: HÜSEYİN SAUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF BEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, yerel imalatçılar tarafından sınırlı sayıda imalatı yapılan pnömatik etkili toplama üniteli fındık toplama makinası ve prototip imalatı yapılmış mekanik etkili toplama üniteli fındık toplama makinalarının düz ve düze yakın arazi koşullarında yetiştirilen fındığın mekanik hasadında kullanılabilme olanakları incelenmiş olup söz konusu makinaların fındık hasat sistemini (toplama+zuruf soyma) nasıl etkilediği ortaya konulmuştur. Bu amaçla; fındık toplama makinalarının performans karakteristikleri, makinalara ilişkin ergonomik faktörler, işletme giderleri ve zuruf soyma makinasının performans karakteristikleri saptanmıştır. Beş farklı bahçe verimi koşulunda (71.74, 143.48, 215.23, 286.97 ve 358.72 kg/da) yapılan denemeler sonucunda, fındığın MFTM ile toplanmasıyla elde edilen toplama etkinliği; %92.54…96.03, iş gücü gereksinimi; 6.349…9.839 MİGh/ha, makina+insan iş gücü gereksinimi 46.228…62.531 BİİGh/ha, alan iş başarısı; 0.158…0.102 ha/MİGh, makina+insan alan iş başarısı; 0.022…0.016 ha/BİİGh, ürün iş başarısı; 124.83…1322.08 kg/h, ürün kaybı; %34.39…37.92, yabancı materyal ayıklama etkinliği; %96.91…95.62, yakıt tüketimi; 2.412 L/h, operatörün yorgunluk değeri; 4.75…5.66 kcal/dak, gürültü düzeyi; ortalama 98.80 dB(A), toz konsantrasyonu; ortalama 35.885 mg/m3hava, fındık satış fiyatının yüzdesi olarak toplama maliyeti; 12.18…3.77 ₺, zuruf soyma makinasının zuruf soyma kapasitesi 2962 kg/h, zuruf soyma etkinliği %89.95, boş fındık ayırma etkinliği %97.62, iç fındık olarak ürün kaybı %3.22, hasarlı fındık oranı %4.12, zuruf savurma etkinliği %99.83 olarak saptanmıştır. Fındığın PFTM ile toplanmasıyla elde edilen toplama etkinliği; %97.68…99.36, iş gücü gereksinimi; 70.349…105.647 MİGh/ha, makina+insan iş gücü gereksinimi 108.509…147.481 BİİGh/ha, alan iş başarısı; 0.014…0.009 ha/MİGh, makina+insan alan iş başarısı; 0.009…0.007 ha/BİİGh, ürün iş başarısı; 18.90…67.18 kg/h, ürün kayıpları; %6.84…5.07, yabancı materyal ayıklama etkinliği; %93.33…86.73, yakıt tüketimi; 1.829 L/h, operatörün yorgunluk değeri; 11.98…21.33 kcal/dak, gürültü düzeyi; ortalama 105.70 dB(A), toz konsantrasyonu; ortalama 41.332 mg/m3hava, fındık satış fiyatının yüzdesi olarak toplama maliyeti; 50.86…15.27 ₺, zuruf soyma makinasının zuruf soyma kapasitesi 2843 kg/h, zuruf soyma etkinliği %79.65, boş fındık ayırma etkinliği %99.22, iç fındık olarak ürün kaybı %1.15, hasarlı fındık oranı %2.22 ve zuruf savurma etkinliği %99.22 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, usage possibilities of two diffent hazelnut harvesters which have effective storage unit on mechanical harvesting of hazelnut grown in flat and near flat field conditions were investigated. First machine was pneumatic effective hazelnut harvester made a limited number by local manufacturers and second machine was protoype of mechanic effective hazelnut harvester. How these machines affect the hazelnut harvesting system (picking and husking) was revealed. Therefore, characteristics of hazelnut harvesters performance, ergonomic factors related to machines, operational expenses and characteristics of husking machine performance were determined. At the end of the studies conducted on five different orchard conditions in term of yield (71.74, 143.48, 215.23, 286.97 ve 358.72 kg/da) using mechanic effective hazelnut harvester; harvesting efficiency; 92.50…96.03%, labor requirement; 6.349…9.839 MIGh/ha, machine+human labor requirement; 46.228…62.531 BIIGh/ha, area work success; 0.158…0.102 ha/MIGh, machine+human area work success; 0.022…0.016 ha/BIIGh, product work success; 124.83…1322.08 kg/h, product loss; 34.39…37.92%, efficiency of foreign material sifting; 95.62…96.91%, fuel consumption; 2.412 L/h, fatigue value of operator; 4.75…5.66 kcal/dak, noise level; average 98.80 dB(A), dust concentration; average 35.885 mg/m3air, total cost as a percentage of hazelnut sales price; 12.18…3.77 ₺, capacity of husking machine; 2962 kg/h, efficiency of husking; 89.95%, efficiency of empty nut extraction; 97.62%, kernel product loss; 3.22%, rate of damaged hazelnut; 4.12%, efficiency of husk winnowing; 99.83% were determined. Using pneumatic effective hazelnut harvester harvesting efficiency; 97.68…99.36%, labor requirement; 70.349…105.647 MIGh/ha, machine+human labor requirement; 108.509…147.481 BIIGh/ha, area work success; 0.014…0.009 ha/MIGh, machine+human area work success; 0.009…0.007 ha/BIIGh, product work success; 18.90…67.18 kg/h, product losses; 6.84…5.07%, efficiency of foreign material sifting; 86.73…93.33%, fuel consumption; 1.829 L/h, fatigue value of operator; 11.98…21.33 kcal/min, noise level; average 105.70 dB(A), dust concentration; average 41.332 mg/m3air, total cost as a percentage of hazelnut sales price; 50.86…15.27 ₺, capacity of husking machine 2843 kg/h, efficiency of husking %79.65, efficiency of empty nut extraction 99.22%, kernel product loss 1.15%, rate of damaged hazelnut 2.22%, efficiency of husk winnowing 99.22% were determined.