Hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) kullanarak kümes içi çevre koşullarının belirlenmesi
Determination of indoor environmental conditions of broiler house by using computational fluid dynamics (CFD)
- Tez No: 437943
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL CEMEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Etlik piliç yetiştiriciliği ülkemizde son yıllarda hızlı gelişen önemli bir sektör haline gelmiştir. Dünya piliç üretiminde 1.900.000 ton ile önemli bir paya (%2) sahip olan Türkiye, gelecek on yılda sektöre öncülük eden ülkeler arasına girmeyi hedeflemektedir. Türkiye'nin bu başarıya ulaşabilmesi için genetik ıslah çalışmalarının yanında kümes içi çevre koşullarını sağlama kriterleri üzerinde durması gerekmektedir. Kümes içi çevre koşullarını uygun ekipman ve aletlerle doğrudan ölçmek olasıdır. Fakat ticari üretim yapan büyük şirketler için bunu uygulamak zordur. Bunun nedenlerini sıralayacak olursak; - Kümes içindeki bütün parametreleri ölçmek hem maliyet hem de zaman kaybı demektir - Kümes içinde belli noktalarda ölçüm yapılacağından (yani sınırlı sayıda ölçüm), bu ölçümler kümesin bütününü temsil etmeyebilir. Doğrudan ölçüm yönteminin bu eksikliklerinden dolayı kümes içi çevre koşullarının belirlenmesinde Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yöntemi kullanılabilmektedir. HAD yöntemi çözümü zor, uzun ve karmaşık olan denklemleri bilgisayar ortamında sayısal olarak çözerek, akış ile ilgili bazı parametrelerin dağılımlarının analiz edilmesine olanak sağlamaktadır. HAD yöntemi uygulanarak oluşturulacak simülasyon sayesinde hem zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlanacak, hem de görsel olarak analiz yapmaya olanak sağlamış olacaktır. Bu çalışma Samsun ili Kavak ilçesinde bulunan 20 000 kapasiteli bir broiler işletmesinde yürütülmüştür. Kümes içerisinde farklı yüksekliklerinde belli sayıda noktada sıcaklık, bağıl nem, ve hava akım hızı değerleri (deneysel yöntem) ölçülmüş ve ardından HAD kullanılarak hesaplanan simülasyon değerleri (sayısal yöntem) karşılaştırarak analiz yapılmış ve simülasyonlara göre kümes içi çevre koşulları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, Turkey's poultry industry has become the fastest-growing and an important force to reckon with sector in meat production. Turkey has an important share (2 %) of world production of chicken meat, with about 1.900 million tons/year and aims to be among the countries that lead the industry in the next decade. This can be achieved through not only plan the appropriate set of genetic breeding programs, but ensure the appropriate environmental conditions for broilers. It is possible to determine indoor poultry house conditions using suitable equipment and instruments. But it is difficult to implement for large commercial production company. Main reasons of this can be summarized as follows: - Measuring all parameters of inside broiler house causes time consume and high cost, - As the measurements inside house were be done at regular intervals (grids), these measurements may not represent the entire house, Because of these drawbacks of direct measurement, computational fluid dynamics (CFD) techniques can be used for determine indoor environment conditional of broiler house. CFD allows solving numerically difficult, long and complex equations by means of computer and analyzing the distribution of some parameters associated with the flow. Thanks to CFD simulation, not only saves time and labor but also allows us to do visual analysis. This research was carried out a broiler house with capacity 20 000 chickens in Kavak (district of Samsun province). Temperature, relative humidity and wind speed were measured in a certain number of points and at different heights of broiler house (experimental method) and then analysis was performed comparing other simulation values obtained CFD techniques (numerical method) and indoor environment conditions of broiler house were determined as the simulations.