Farklı arazi hazırlama ile farklı sulama suyu derinliklerinin çeltik (Oryza sativa L.) verimine ve su kullanım randımanına etkisi
Effect of different land preparation practices and different irrigation water depth on rice (Oryza sativa L.) and water use efficiency
- Tez No: 437944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR ERSİN TEMİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, farklı arazi hazırlığı uygulamaları ile farklı sulama suyu derinliklerinin çeltik (Oryza sativa L.) bitkisinin verimine ve su kullanım randımanına etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deneme Bafra Ovası'nda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Araştırma İstasyonu'nda 2015 yıllında Mayıs ve Eylül ayları arasında yürütülmüştür. Deneme 3 tekerrürlü olarak bölünmüş parseller tesadüf blokları deneme desenine göre düzenlenmiştir. Araştırma dört arazi hazırlığı uygulamaları (lazerli arazi tesviyesi, geleneksel işleme, sıkıştırılmış işleme ve Keşan denen suyu toprakla çamur halinde karıştırma) ile iki sulama suyu derinlikleri (5 cm ve 10 cm devamlı sabit tutularak) oluşturmuştur. Denemede Osmancık-97 çeltik çeşidi ve kumlu tın toprak bünyesi kullanılmıştır. Arazi hazırlama uygulamalarından Keşan uygulaması deneme koşullarında 6.47 t ha-1 ile diğer uygulamalara kıyasla F pr.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of different land preparation practices and different irrigation water depths on rice (Oryza sativa L.) yield and water use efficiency. The research was conducted during summer season between May and September 2015, at Ondokuz Mayıs University Research Station in Bafra Plain. The experiment was arranged in split plot completely randomized block design with 3 replications in which land preparation practices treatment (laser land levelling, conventional tillage, roller soil compaction and puddling) was the main factor and the sub factor was irrigation water depths (5 and 10 cm) kept under continuous flooding. The soil of the experiment site was sandy loam. The rice variety Osmancık-97 was used as plant material in this study. Considering land preparation practices treatment, puddling with F pr.