Çoklu antibiyotik dirençli bakterilerin kontrolü için alternatif bir yaklaşım
An alternative approach to control of multiple antibiotic resistant bacteria
  1. Tez No: 437975
  2. Yazar: ASLI YAPUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, bitkilerin uçucu yağ içeriğinde yaygın olarak bulunan karvakrol, p-cymene, ɣ- terpinene fenolik bileşikleri ile propolisin çoklu antibiyotik direncine sahip Stenotrophomonas maltophilia ve stafilokok suşları üzerindeki antimikrobiyal ve antibiyofilm aktivitesi belirlenmiş, bu bileşiklerin trimetoprim-sulfametoksazol, gentamisin ve amoksisilin antibiyotikleri ile kombinasyonlarının suşlar üzerindeki sinerjik aktiviteleri araştırılmıştır. Çalışmada ayrıca standart test bakterilerinden Staphylococcus aureus ATCC 25923 ve Escherichia coli ATCC 25922 kullanılmıştır. Fenolik bileşikler, propolis ve antibiyotiklerin test suşları üzerindeki antimikrobiyal aktiviteleri disk difüzyon, mikrodilüsyon ve agar dilüsyon metotları ile belirlenmiştir. Bu bileşiklerin test suşları üzerindeki antibiyofilm aktiviteleri mikroplaka biyofilm metodu ile tespit edilmiştir. Fenolik bileşiklerle propolisin MİK (minimal inhibitör konsantrasyon) ve MİK altı konsantrasyonlarının antibiyotiklerle kombinasyonlarının meydana getirdiği sinerjik aktivite katı besiyerinde ölçülmüştür. Fenolik bileşikler içerisinde en yüksek antimikrobiyal aktivite karvakrolde tespit edilmiştir. Karvakrol en güçlü antimikrobiyal aktiviteyi S. maltophilia MU 63 ve S. aureus MU 28 'e karşı göstermiştir. Propolisin Gr (+) bakteriler üzerinde inhibisyon etkisi görülürken, p-cymene ve ɣ- terpinenenin çalışmada kullanılan tüm bakterilerekarşı düşük derecede etkili olduğu belirlenmiştir. Sinerjik aktivite çalışması sonucunda, fenolik bileşikler ve propolisin antibiyotiklerle kombinasyonlarının stafilokok suşları, S. maltophilia suşları ve Escherichia coli ATCC 25922 üzerinde yüksek sinerjik etki gösterdiği tespit edilmiştir. Karvakrolün MİK, MİK/2 ve MİK/4 değerlerinin, p-cymene ve ɣ- terpinene bileşiklerinin ise MİK ve MİK/2 değerlerinin test suşları üzerinde değişik oranlarda antibiyofilm etkileri görülmüş, en yüksek antibiyofilm aktiviteyi karvakrol S. aureus MU 28 suşuna karşı (% 96) göstermiştir. Bu çalışmada, özellikle dirençli suşların neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde, karvakrol, p-cymene ve ɣ- terpinene gibi bitkisel fenoliklerle propolisin antibiyotiklerle kombinasyonunun potansiyel olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Bu bileşiklerin sahip olduğu antibiyofilm aktivite de biyofilm oluşturan bu dirençli suşlarla mücadelede önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antimicrobial and antibiofilm activities of carvacrol, p-cymene, ɣ- terpinene, and propolis on multiple antibiotic resistant Stenotrophomonas maltophilia and staphylococci strains were determined. The synergistic activity of the combination of carvacrol, p-cymene, ɣ- terpinene, and propolis with trimethoprim-sulfamethoxazole, gentamicin and amoxicillin on the test strains were also determined. The standard test strains Staphylococcus aureus ATCC 25923 and Escherichia coli ATCC 25922 were also used. The antimicrobial activity of the phenolic compounds and propolis were determined with disc diffusion, microdilution anda gar dilution methods. The antibiofilm activity was determined with the microplate biofilm method. The synergistic activity of the combination of phenolic compounds and propolis with antibiotics at the minimum inhibitory concentration (MIC) and subMIC concentrations were evaluated in agar media. The maximum antimicrobial activity was determined in carvacrol. The strongest antimicrobial activity of carvacrol observed on S. maltophilia MU 63 and S. aureus MU 28 strains. While propolis inhibited the Gr (+) bacteria, p-cymene and ɣ- terpinene exhibited slight activity of all of the tested bacteria. According to the synergistic activity results, the combination of the phenolic compounds and propolis with amoxicillin exhibited high synergic activity on S. maltophilia strains, staphylococci strains and Escherichia coli ATCC 25922. The phenolic compounds have various antibiofilm activity rates on test strains. The maximum antibiofilm activity was observed by carvacrol on S. aureus MU 28 strain (% 96). According to the results, the combinations of carvacrol, p-cymene, ɣ- terpinene plant phenolics and propolis with antibiotics can be used for treatment of the infections, which caused resistant strains. The antibiofilm activities of this compounds are important for combat of this resistant strains.