Bazı çilek çeşitlerinin adaptasyonu
Adaptation of some strawberry cultivars
  1. Tez No: 437974
  2. Yazar: DERYA MISIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Karadeniz Bölgesi'nde (Samsun) bazı kısa gün ('Camarosa' (standart çeşit), 'Benicia', 'Rubygem', 'Festival', 'Fortuna', 'Amiga') ve nötr gün ('Monterey', 'Albion', 'San Andreas', 'Sweet Ann') çilek çeşitlerinin yaz dikim yöntemiyle açıkta yetiştiricilikte performanslarını belirlemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma Haziran 2014-Eylül 2015 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma ve uygulama bahçesinde yürütülmüştür. Denemede dikimler frigo fideler kullanılarak 7-8 Temmuz'da yapılmıştır. Araştırmada en erken çiçeklenme 'Fortuna' (5 Mart) ve 'Benicia' (6 Mart), en geç çiçeklenme 'Amiga' (26 Mart),'San Andreas' (25 Mart) ve 'Sweet Ann' (22 Mart) çeşitlerinde gerçekleşmiştir. Denemede hasat, çeşitlere göre 6-20 Mayıs tarihlerinde başlamıştır. 'Fortuna' ve 'Benicia' en erkenci, 'Sweet Ann' en geçci çeşitler olarak belirlenmişlerdir. Hasat çeşitlere göre 103-147 gün devam etmiştir. Hasat nötr gün çeşitleri sayesinde sonbahar aylarına kadar uzayarak 5 Ekimde bitmiştir. Denemede en uzun hasat periyodu nötr gün çeşitleri olan 'Albion' (147 gün), 'San Andreas' (141 gün) ve 'Sweet Ann' (133 gün) çeşitlerinde gerçekleşmiştir. Denemede en yüksek verim 1109.7 g/bitki ile 'Monterey' çeşidinde gerçekleşmiştir. En iri meyveler 'Fortuna' (12.7 g), 'Sweet Ann' (12.6 g) ve 'Albion' (12.6 g) çeşitlerinde belirlenmiştir. En sert meyveler 'Fortuna' (0.54 kg/cm2) çeşidinde belirlenmiştir. En yüksek SÇKM 'Albion' (% 6.8) çeşidinde, en yüksek asitlik ise 'Albion' (% 0.75) ve 'San Andreas' (% 0.74) çeşitlerinde gerçekleşmiştir. C vitamini açısından çeşitler arasında istatistiki bir fark bulunmamıştır. Denemede en parlak (L) meyveler 'Rubygem' (75.1), 'Festival' (74.2) ve 'San Andreas' (71.4), renk yoğunluğu (C) en yüksek meyveler 'Sweet Ann' (31.8), 'Fortuna' (31.1) ve 'Amiga' (30.0), en koyu kırmızı renkli (ho) meyveler ise 'Sweet Ann' (55.4) ve 'Amiga' (65.5) çeşitlerinde belirlenmiştir. Pazarlanabilir meyve verimi bakımından 'Monterey' (963.1 g/bitki) çeşidi ön plana çıkmıştır. Denemede en fazla kol 'Festival', en fazla gövde 'Amiga', en fazla yaprak alanı 'Festival' gibi kısa gün çeşitlerinde belirlenmiştir. En fazla yaprak denemede incelenen kısa gün çeşitleri ile 'Sweet Ann' nötr gün çeşidinde belirlenmiştir. Diğer nötr gün çeşitlerinin yaprak sayısı en az olmuştur. Denemede çeşitlerin bitki kuru ağırlıklarına ait veriler de elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine adaptation of some short day (SD) (Camarosa-standard cultivar, 'Benicia', 'Rubygem', 'Festival', 'Fortuna' and 'Amiga') and four day-neutral (DN) ('Monterey', 'Albion', 'San Andreas' and 'Sweet Ann') strawberry cultivars with summer planting in open field in Black Sea Region (Samsun). The experiment was carried out in experimental area of Agriculture Faculty of Ondokuz Mayis University during June 2014–September 2015. Frigo plants were planted on 7-8 July, 2014. 'Fortuna' (5 March) and 'Benicia' (6 March) were flowered the earliest; 'Amiga' (26 March), 'San Andreas' (25 March), 'Sweet Ann' (22 March) were flowered the latest. Fruit harvest was started 6-20 May according to cultivar. 'Fortuna' and 'Benicia' were the earliest; 'Sweet Ann' was the latest cultivar. The harvest season was 103-147 days. Harvest season extended into autumn with the DN cultivars and lasted on October 5. The DN cultivars such as 'Albion' (147 days), 'San Andreas' (141 days) and 'Sweet Ann' (133 days) had the longest harvest period. The yield was the highest in 'Monterey' (1109.7 g/plant). 'Fortuna' (12.7 g), 'Albion' (12.6 g) and 'Sweet Ann' (12.6 g) were the cultivars with the largest fruit. The highest fruit firmness was obtained from 'Fortuna' (0.54 kg/cm2).'Albion' (6.8 %) had the highest soluble solid content while 'Albion' (0.75 %) and 'San Andreas' (0.74 %) had the highest titratable acid content. There was no statistical differences in relation to vitamin C among the cultivars. The highest value of lightness (L) was obtained from 'Rubygem' (75.1), 'Festival' (74.2) and 'San Andreas' (71.4); the highest value of Chroma (C) was obtained from 'Sweet Ann' (31.8), 'Fortuna' (31.1) and 'Amiga' (30.0). In considering the value of hue angle (hº), the darkest red fruits were obtained from 'Sweet Ann' (55.4) ve 'Amiga' (65.5). The 'Monterey' cultivar (963.1 g/plant) came to the fore in terms of marketable fruit yield. In the experiment, 'Festival' had the highest runner number and leaf area; 'Amiga' had the highest crown number.The highest leaf number was determined in the SD cultivars and 'Sweet Ann' DN cultivar. The leaf numbers of DN cultivars except from 'Sweet Ann' were the least. In the experiment, it was also obtained data of plant dry weights.