Sideritis leptoclada, Phlomis lycia, Phlomis fruticosa, Teucrium polium ve Teucrium chamaedrys ssp. lydium'un α- glukosidaz, α- amilaz ve Lipaz inhibitör aktivitelerinin araştırılması
Investigation of the α-glucosidase, α- amylase and Lipase inhibitory activities of Sideritis leptoclada, Phlomis lycia, Phlomis fruticosa, Teucrium polium and Teucrium chamaedrys ssp. lydium
- Tez No: 437979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada; Muğla yöresinde doğal olarak yayılış gösteren ve Lamiaceae familyasına dâhil Sideritis leptoclada, Phlomis lycia, Phlomis fruticosa, Teucrium polium ve Teucrium chamaedrys ssp. lydium' un etanol ekstraktlarının α-glukosidaz, α- amilaz ve lipaz inhibisyon aktiviteleri araştırılmıştır. Bitkilerin etanol ekstraktları soksalet aparatı kullanılarak elde edilmiştir. Ekstraktların α-glukosidaz inhibisyon aktiviteleri paranitrofenil-α-D-glukopiranosid (PNPG)' in substrat olarak kullanıldığı spektrofotometrik metot ile belirlenmiştir. α- amilaz inhibisyon aktiviteleri nişasta solüsyonunun substrat olarak kullanıldığı spektrofotometrik Caraway- Somogyi iyot/ potasyum iyodür yöntemiyle tespit edilmiştir. Lipaz inhibisyon aktiviteleri ise paranitrofenil palmitat (p-NPP)' ın substat olarak kullanıldığı spektrofotometrik metot ile belirlenmiştir. Ekstraktlar önemli oranda α-glukosidaz inhibisyon aktiviteleri sergilemiştir. En yüksek α-glukosidaz inhibisyon aktivitesi P. lycia (% 40.60) ekstraktında gözlemlenmiştir. Bunu % 38.55 ile T. polium ekstraktı takip etmiştir. En yüksek α-amilaz inhibisyon aktivitesi S. leptoclada ekstraktında (% 47.65) gözlemlenmiştir. Buna ilaveten çalışmada kullanılan tüm ekstraktlar yüksek lipaz inhibisyon aktivitesi göstermiştir. En yüksek lipaz inhibisyon aktivitesi T. chamaedrys ssp. lydium ekstraktında (% 72.95) belirlenmiştir. S. leptoclada, P. lycia, P. fruticosa, T. polium ve T. chamaedrys ssp. lydium ekstraktları önemli oranda α-glukosidaz, α- amilaz ve lipaz inhibisyon aktiviteleri göstermiştir. Bu ekstraktlar obezite ve obezite ile ilgili hastalıkların tedavisi için gerek ilaç ve ilaç hammaddelerinin hazırlanmasında kullanılabilecek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the α-glucosidase, α- amylase and lipase inhibition activities of the ethanolic extracts, obtained from Sideritis leptoclada, Phlomis lycia, Phlomis fruticosa, Teucrium polium and Teucrium chamaedrys ssp. lydium species, belonging to the Lamiaceae family, were investigated. This species are naturally grown in Mugla region. The ethanolic extracts of the plants were obtained by soksalet apparatus. The α-glucosidase inhibitory activities of the extracts were determined by the spectrophotometric method which using paranitrofenil-α-D-glukopiranosid (PNPG) as a substrate. The α- amylase inhibitory activities were determined by the spectrophotometric Caraway- Somogyi iode/ potassium iodide method using starch as a substrate. The lipase inhibition activity was determined by the spectrophotometric method using paranitrophenyl palmitate (p-NPP) as a substrate. The extracts exhibited significantly α-glucosidase inhibition activities. The maximum α-glucosidase inhibition activity was observed in the P. lycia extract (40.60%). This was followed by the 38.55% activity of T. polium. The maximum α- amylase inhibitory activity was observed in the S. leptoclada extract (47.65%). The all of the extracts, used in this study, showed high lipase inhibition activity. The maximum lipase inhibition activity was observed in T. chamaedrys ssp. lydium extract (72.95%). The extracts of S. leptoclada, P. lycia, P. fruticosa, T. polium and T. chamaedrys ssp. lydium demonstrated potential α-glucosidase, α- amylase and lipase inhibition activities. As a result, all of the extracts have a potential for preparation drugs for treatment the obesity and obesity related diseases.