Analysis of production parameters of biodiesels derived from canola, palm and cotton oils
Kanola, palm ve pamuk yağlarından üretilen biyodizellerin üretim parametrelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 438001
  2. Yazar: NURSİMA BÜYÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Biyodizel, geçtiğimiz yıllarda ilgi çekmeye başlayan, dizel motorlar için alternatif bir yakıttır. En öncelikli avantajlarından biri, mevcut yenilenebilir yakıt kaynaklarından en yaygın ve erişilebilir olması, zehirli olmaması ve geri dönüşümlü olmasıdır. Ayrıca dizel motorlarda, motor içerisinde bir modifikasyon gerektirmeksizin direk olarak kullanılabilir. Fosil yakıtların çevre kirliliği ve doğada mevcudiyetinin azalması, dizel yakıtlara alternatif arayışına olan ilgiyi arttırmıştır. Bu bakımdan, dizel yakıtlar biyodizel gibi oksitlenmiş yakıtlarda değiştirilmeye başlanmıştır. Temel olarak biyodizeller bitkisel, ya da uzun alkil (metil, etil, propil) ester zincirli hayvansal yağlar olarak refere edilir.Biyodizel, temel olarak kimyasal olarak yağlar ile ( bitkisel yağlar, soya yağı, hayvansal yağ (iç yağı) ve alkolün tepkimsei ve yağ asit esterleri oluşturması ile meydana gelir. Biyodizel oluşum tepkimesi sırasında tepkime verimini arttırmak amacı ile çeşitli katalizörler kullanılmaktadır. Bu tezin amacı biyodizel üretim parametreleri incelenerek kullanılan katalizörlerin biyodizel dönüşüm oranı üzerine etkilerinin incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biodiesel is an alternative fuel for diesel engines that is gaining attention in last years. Its primary advantages are that it is one of the renewable fuels currently available and it is also non toxic and biodegradable. It can be also used directly in most diesel engines without requiring extensive engine modifications. Due to increase, environmental pollution and suitability of fossil fuels have lead to concerns in the looking alternative fuels for diesel In this regard to replace diesel fuel with oxygenated fuel such as biodiesel. Mainly biodiesel refers to a vegetable oil or animal fat based diesel fuel consisting of long chain alkyl (methyl, ethyl or propyl) esters. Biodiesel typically made by chemically reacting lipids (eg. Vegetable oil,soybean oil, animal fat (tallow)) with an alcohol producing fatty acid esters.And various types of catalysts that have been used to effect the transesterification of vegetable, waste and animal oils in biodiesel production. Aims of this thesis, is evaluation of biodiesel production parameters on the effect of biodiesel conversion rate.