Yüksek katlı çelik ve betonarme taşıyıcı sistemli yapıların yangın davranışları üzerine bir araştırma
A study of fire behavior of the high rise buildings with steel structure and reinforced concrete structure systems
  1. Tez No: 438000
  2. Yazar: CEYDA BUZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKİN ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan yüksek katlı çelik ve betonarme taşıyıcı sistemli yapılardan örnek olarak belirlenen binalarda yangın sonrası meydana gelen yaralı durumu , can ve mal kaybı analiz edilmiştir. Yangından en az zararla çıkan taşıyıcı sistemi belirleyip güvenli olanı saptamak amaçlanmıştır. Bu amaçla ilk üç bölümde konu ile ilgili önceki çalışmalardan bahsedilip bu tezde kullanılan materyal ve metod ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, öncelikle yangının tanımı ve tarihsel gelişimi hakkında genel bilgiler verilip yangının çelik ve betonarme taşıyıcı sistemler üzerine etkilerinden bahsedilmiştir. Bölümün devamında konu ile ilgili her iki sistem için onar adet örnek yapı incelenmiştir. Beşinci bölümde örnek yapılar üzerinden ulaşılan bulgularla saptamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the high-rise steel and reinforced concrete structures located in various parts of the world which are designated as a systematic sample of fire behaviour that occur in a building after a fire injuries, loss of life and property damages were analyzed. It is intended to identify the structure system with the minimal damage from a fire to determine the more reliable system. For this purpose, materials and methods used in this thesis mentioned from previous studies on the subject in the first three chapters are discussed. In the fourth chapter, it is discussed primarily the definition of fire and an overview of the historical formations and fire effects on steel and concrete structural systems have been mentioned. The continuation of the chapter 10 sample structure relevant to both systems are studied. Findings and determinations are achieved through the sample structures reviewed in the fifth chapter.