Gediz havzasında tuzlu, tuzlu alkali toprakların kültürteknik önlemlerle ıslahı üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 4381
  2. Yazar: A.FERİT DORSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, Gediz Havzasındaki -tuzlu, tuzlu-alkali toprakların ıslahı- için gerekli yıkama suyu, kimyasal ıslah maddesi miktarlarını ve ıslah sürelerini saptamak amacıyla arazi koşullarında yapılmıştır. Havza topraklarını temsil etmesi bakımından Menemen Ovası topraklarında kuru lan araştırma, 1986-1987 yılları arasında yürütülmüştür. Tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürü tülmüştür. Kimyasal ıslah maddesi olarak, üretici- kuruluş için depolama sorunu yaratan ve sağlanması kolay olan Bandırma Gübre Sanayii artığı- % 95.5 safiyetindeki jipsli materyal kullanılmıştır. Deneme konuları şahit, 1 ton/da., 2 ton/da., 3 ton/da., 4 ton/da. olarak uygulanmıştır. Yıkamada havzada mevcut sulama, şebekesinden alman su kullanılmıştır. Yı kamalar 20 şer cm.lik dozlar halinde aralıklı olarak uygulanmiştır.Başlan- gıçta ve her yıkama suyu dozunun toprak yüzeyinden çekilmesinden 48 saat sonra, toprağın 0-20 cm., 20-40 cm.., 40-60 cm., 60-60 cm.,60-100 cm. lik derinliklerinden alınan toprak- örnekleri iaboratuvarda analiz edil- ' mistir... ' Gerek arazide, gerek İaboratuvarda yapılan çalışmalardan elde edi len sonuçlar ve uygulamaya yönelik öneriler aşağıda sıralanmıştır. 1- Araştırmaların yapıldığı havzada tuzlu topraklar yaklaşık itO'.GCO hektarlık alanı kaplamaktadır. Bu alanlardaki tuzluluk sorunu orsnsj önlem leri alındıktan sonra yıkama ile giderilebilir.Deneme sonuçlarına göre.oeş- ? % 70' inin lançıç tuzluluk degerlerinin-vgiderilebilmesi için ıslah edilmesi isten-n toprak cerinliğinin iki katı yıkama suyu gerEKtiği anlaşılmıştır. Ayrıca 1- m-. lik toprak profilinde tuzların yıkanması için gerekli yıkama suyu miktarını veren tuz yıkama eşitlik ve eğrisi verilmiştir. 2- Araştırma alanı topraklarında tuzluluk ve sotiyumluluk sorunu ile birlikte bor sorununun da bulunduğu tesbit edilmiş ancak sözkonusu topraklarda bor değerleii çok yüksek olmadığından, sodyumluluğun gideril mesi halinde bor sorununun da çözülebileceği anlaşılmıştır. Araştırma se malarına göre, bor sorununun çözümü üzerine yıkama suyu ve jipsli mater yalin olumlu yönde etki gösterdiği, ancak 2 ton/da. jipsli materyalden, fazla ıslah maddesi verilmesiningereksiz olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca bor sorununun çözümü için gerekli yıkama suyu miktarının hesaplanmasına- 105 - yarayan eşitlik ve eğriler de verilmiştir. 3- Araştırma konusu havzada bulunan yaklaşık 37.GDG hektar alan daki tuzlu-sodyumlu toprakların ıslah edilebilmesi için, yıkamanın yanında kimyasal ıslah maddesi olarak kullanılan Bandırma Gübre Sanayii artığı jipsli materyalin şahit hariç tüm dozlarda sûdyumluluğun giderilmesi üze rine olumlu etki yaptığı saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, baş langıç sDdyumluluk değerlerinin % B0'- inin giderilmesi için, 1,2, 3, A- ton/da. jipsli materyal - konularında sırasıyla ıslah edilecek. toprak derinliğinin,. 9,5>,. U.B,. -5..D-, 3.8 katı yıkama suyu verilmesi gerekmektedir. Buna göre optimum jipsli materyal dozunun 2 ton/da. olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca;/: araştırma 'konusu bölge için. gerekli yıkama suyu miktarlarının hesaplana bileceği eşitlik -ve. eğriler 'elde edilmiştir. ?. h- Uygulayıcıya ıslah süresini hesaplama olanağı sağlayan eğri ve eşitlikler verilmiştir. 5- Araştırma sonuçları, jipsli materyal uygulama dozları ile. oran-.. tılı olarak toprağın infiltrasyon hizanın arttığinı göstermiştir..
Özet (Çeviri)
- 110 - SUMMARY The experiment herewith outlined has been conducted in fielc con ditions to Determine the amounts ? of leaching water, application rates of chemical amenoments and the Duration of reclamation in the saline-sodic soils of LDUiEr Gediz Irrigation Project area, during 1956-1957. The stuoy was constructed in randomized block design with three replications in Menemen Plain. Chemical amendments was gypsum-55.5 % pure-&nc obtaineo from residues of Fertilizer Plants in Bandırma. The application rates of gypsum were ; no gypsum., 1,2,3 and 4 tons per decar, respectively. Leaching uiatEr uias intermittently applied with 20 cm. rates and the soil samples were taken initialy and after the each application of leaching -water, at 20 cm. increments fur 1 meter of soil depth. According to the results obtained both from fielo and laboratory“' studies, following.remarks have been concluded. 1. Saline soils cover 40.000' ha. of research area and salinity problem may be reclaimeo by means of leeching together with Drainage measures. The. results have shown that, approximately two times the oepth of leaching water should be applied in- order to reclaim-:: the required cepth of soil. reaching curves and equations for removing soluble salts at the 1 meter of soil profile have been ootaineo. 2.oesices salinity and alkalinity, boron problem has also been observEC in the research area. It has been concluded that, boron could' be leached away while the measures againts alkalinity were being taken. According to the research results^leaching water together with gypsum have positively affected the removal of boron from soil prof ile”, however, gypsum rates more than 2 tons per decar were found unnecessary. Leaching curves and equations were obtained for the removal of boron as well. 3. It has been found that, the residues of Sandırma Fertilizer Plants- gypsum-were effective at all application rates, except in“ no gypsum”treatment. In order to remove SO- % of the initial amounts of sodium, at 1,2,3 and 4 tons per decar gypsum rate treatments, the Depths of leaching water requirea5.5, 4.6, 5.Ü and 3.6 times of that cepth of ~ soi1 ( respectively. That is, the optimum rate of gypsum was 2 tons per decar.- 111 - k. The' equations and curves obtained for estimating duration of reclamation have been presented. 5. It has been shoun that, proportional increase of the applied gypsum rates, resulted in the higher infiltration rates of soil.