Gediz havzasında bazı arazi toplulaştırma projelerinde parsel boyutlarının belirlenmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 24373
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
- 29 - ÖZET Optimum parsel boyutlarının belirlenmesi değişik faktörle re başlıdır. Bunlar ; - İsletmenin şekli, - İşletmenin mekanizasyon derecesi - Yetiştirilen bitki cinsi ve - Uygulanan tarım şeklidir. Yeni parseller öyle boyutlandırı İmalıdır ki, günümüz ko şullarındaki teknolojik üretim faktörlerinin uygulanması du rumunda işletmenin parsel üzerindeki her türlü kayıpları top lamı minimum olsun ve en az yol yapımı ile bütün parsellere ulaşım ve sulama olanağı sağlansın. Bu çalışma, optimum parsel boyutlarını, bunları etkile yen faktörleri karşılaştırmalar yaparak açıklamak ve optimum parsel boyutlarının sulama-drenaj ve yol uzunlukları üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bunun için Ege Bölgesinde gerçekleştirilmiş, Ahme t li-G okkaya, Salihli-Yıl- maz ve Saruhanlı-Lütf iye köylerine ait projelerden yararla nılmıştır. Toplulaştırma ile parsel şekillerindeki değişmeler, düz gün parsel şeklini etkileyen faktörler, parsel kayıpları ile parsel boyutlarının ilişkileri çeşitli çizelgelerle verilmiş tir. Bu değerlendirmelere göre şu sonuçlar elde edilmiştir. 1.- Parsel alanı ve parsel boy/en oranı büyüdükçe birim alana düşen yol uzunluğu ve sulama şebekesi uzunluğu azalmak tadır. 2.- Her üç projede de parsellerin şekil özellikleri yönün den yapılan değerlendirmelerde, toplulaştırma ile düzgün şe-- 30 - killi parsel sayısında artış olduğu bulunmuştur. Gökkaya köyü proje sahasında toplulaştırma öncesi 125 adet parselin % 33.6'sı düzgün şekilli olmayan parsellerden oluşuyorken,bu oran toplulaştırma sonrası 79 parselde % 12.6' ya düşmüştür. Yılmaz köyü proje sahasında toplulaştırma öncesi 326 parselin % 30.4'ü düzgün şekilli olmayan parsellerden olu şurken, bu oran toplulaştırma sonrası toplam 108 parselde % 12' ye düşmüştür. Aynı şekilde Lütfiye köyü araştırma sahasında toplulaş tırma öncesi 269 parselin % 18' i düzgün şekilli olmayan par sellerden oluşurken, bu oran toplulaştırma sonrası toplam 182 parselde % 9. 9' a düşmüştür. 3.- Araştırmaya konu olan üç projede de parçalı ve dağınık olan işletmelere ait parsel sayılarında toplulaştırmadan son ra azalma meydana gelmiştir. Gökkaya köyü proje sahasında toplulaştırmadan önce 125 olan parsel sayısı toplulaştırmadan sonra 79 'a, Lütfiye köyü proje sahasında toplulaştırmadan önce 269 olan parsel sayısı, toplulaştırmadan sonra 182'ye ve Yılmaz köyü proje sahasında toplulaştırmadan önce 326 olan parsel sayısı, toplulaştırma dan sonra 108' e düşmüştür. 4.- Araştırma alanındaki proje sahalarında toplulaştırma ile birlikte tüm parsellere sulama kanalları - drenaj ve yol sisteminden minimum arazi kaybı ile yararlanma olanağı sağ lanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 31 - SUMMARY The optimum dimension of plots in land consolidation areas is depend on several factors, namely, the shape of the agricultural holding, mechanization facilities, crop species and cultural practices. The dimension of plots should be selected to minimize all kind of losses and all of the plots should be provided with road and irrigation drainage canals. This study was conducted to determine the optimum dimension of plots and effect of the plot dimension on lenght of irrigation-drainage canals and roads, within the Ahmetli - Gökkaya, Salihli - Yılmaz, Saruhanlı - Lütfiye projects of land consolidation in Manisa province. The results of the study are as follows; 1. When surface area and length/width ration of plots were increased, the length of road and irrigation canals were decreased, 2. After land consolidation, the regularity of plot shapes were increased. In Gökkaya project area, unregular plots were 33.6 % at pre-consolidation, however it was decreased to 12.6 % after consolidation. Similary, in Yılmaz and Lütfiye project areas, these percentages were from 30.4 % to 12 % and from 18 % to 9.9 %, respectively. 3. In project areas, fragmantation of the plots were considerably diminished after consolidation. The number of plots were decreased in Gökkaya project from 125 to 79, in- 32 - Lütfiye from 269 to 182 and in Yılmaz from 326 to 108. 4. In study area, after land consolidation irrigation - drainage canals and roads were installed with minimum surface area losses.