Stabilization of time-delay systems by nonconvex optimization techniques
Zaman gecikmeli sistemlerin dışbükey olmayan optimizasyon teknikleriyle kararlılaştırılması
- Tez No: 438145
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ İFTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Kumanda Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, doğrusal zamandan bağımsız zaman gecikmeli sistemler için hem merkezi hem de merkezi olmayan denetleyici tasarımı ele alınmıştır. Asıl amaç, verilen zaman gecikmeli sistemi kuvvetli kararlılaştıracak bir denetleyici tasarlamaktır. Bu bağlamda, düzgün ve dışbükey olmayan optimizasyon tabanlı sabit boyutlu denetleyici tasarım yaklaşımını kullanan merkezi denetleyici tasarım yöntemi sunulmuştur. Dışbükey olmayışa istinaden, bu tezin özgün bir katkısı olarak bir başlatma prosedürü önerilmiştir. Sonra, başlatma prosedürünü kullanan ve düzgün olmayan optimizasyon algoritmasını uygulayan merkezi denetleyici tasarım algoritması verilmiştir. Akabinde, yakın zamanda geliştirilen merkezi olmayan zaman gecikmeli sistemlerin kararlılık koşulları göz önüne alınarak, merkezi olmayan kutup atama algoritmasına dayanan bir merkezi olmayan denetleyici tasarım algoritması önerilmiştir. Ayrıca, DCD-TDS isminde MATLAB tabanlı yeni bir yazılım paketi de tanıtılmıştır. Son olarak, tasarım metotları DCD-TDS kullanılarak nümerik örneklere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, both centralized and decentralized controller design for linear time-invariant time-delay systems is considered. The main objective is to design a controller which strongly stabilizes the given time-delay system. In this respect, the centralized controller design method, which uses nonsmooth and nonconvex optimization based fixed-order controller design approach, is introduced. Regarding the nonconvexity, an initialization procedure is proposed as a novel contribution of this thesis. Then, the centralized controller design algorithm, which uses this initialization procedure and applies nonsmooth optimization algorithms, is given. After that, considering the recently developed stabilizability conditions of decentralized time-delay systems, a decentralized controller design algorithm, based on decentralized pole assignment algorithm, is proposed. Also, a new MATLAB based software package, named as DCD-TDS, is introduced. Finally, by using DCD-TDS, the design methods are applied to numerical examples.