Eskişehir iklim koşullarında ofis binaları için ısıtma soğutma enerji performansının yapı kabuğundaki yönlenme, saydamlık oranı ve cam türü açısından irdelenmesi
Analysys of the heating and cooling energy performance at building envelope in terms of orientation, window wall ratio and glass type for office building in Eskisehir climate condidation
- Tez No: 438149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH GÖKALTUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Dünya toplam enerjisinin %21.5'i konutlarda ve %18.6'sı ticari yapılarda tüketildiği için sürdürülebilir çevre ve yenilenemeyen enerji kaynaklarının korunumu çerçevesinde, binalarda enerji performansı ve yapı kabuğunu doğrudan etkileyen pasif tasarım kriterleri oldukça önemlidir. Yapılan bu çalışmada ticari bina stoğu içinde yer alan ve enerjisinin %50'si ısıtma, soğutma, havalandırma ve aydınlatma sistemlerinde tüketilen ofis binaları için; yönlenme, opaklık saydamlık oranları ve cam türleri gibi pasif tasarım parametrelerinin enerji verimliliğine etkisi araştırılmıştır. Seçilen örnek binanın (Anadolu Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Akademik ve İdari Personel bloğu), bir yıllık iç ortam ve ısıtma enerjilerine ait ölçüm-hesaplama verileri eşitlenerek, enerji simülasyon programında“gerçekçi/kalibre model”elde edilmiştir. Gerçekçi modelde alternatif yönler ve opaklık saydamlık oranları tanımlanarak“referans enerji tüketimleri”hesaplanmıştır. Sonrasında da bu 'gerçekçi modellere' alternatif cam türleri tanımlanarak,“alternatif cam türlerine ait ısıtma ve soğutma enerji tüketimleri”hesaplanmış ve elde edilen bu tüketimler“referans enerji tüketimleriyle”karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak Eskişehir ilindeki yeni yapılacak ofis binaları için; yönlere ve opaklık saydamlık oranlarına dayalı optimum“toplam ısıtma-soğutma enerji tasarrufunu”sağlayan;“dış ve iç camın her ikisinde de ısı kontrolü sağlayan ısı geçirgenlik direnci yüksek low-e kaplamalı üçlü cam”ve“dış camında güneş kontrolü sağlayan gün ışığı geçirgenlik katsayısı düşük ve iç camında ısı kontrolü sağlayan ısı geçirgenlik direnci yüksek low-e kaplamalı üçlü cam”alternatiflerinin kullanılması önerilmiş ve bu cam türlerinin geri ödeme süreleri ortaya konularak“mimari tasarım karar destek mekanizması”oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to World's total energy consumed in 21.5% residental and 18.6% commercial building, in the framework of sustainable environment and non-renewable energy resource conservation, 'building energy performance' and 'passive design criteria', directly affecting building envelope, is important. In this study the effect of passive design criteria, such as orientation, window wall ratio and glass type, on energy efficiency investigated for office buildings, located in commercial building stock and consumed 50% energy in HVAC and lighting systems. Calibrated model obtained with an annual measured and calculated data of indoor temperature and heating energy verified for selected sample building, Department of Industrial Engineering Academic and Administrative Staff Building block in Anadolu University. 'Reference energy consumption' calculated by defined alternative orientations and window wall ratios on calibrated model. After calculated 'heating and cooling energy consumption of alternative glass types' by defined alternative glass types on these models and these calculations compared with 'reference energy consumption'. As a result of proposed 'in both the inner and outer panes that provide temperature control in high thermal conductivity resistance with low-e coated triple glass' and 'providing solar control in high solar heat gain coefficient with low-e coated on outer pane and temperature control in high thermal conductivity resistance with low-e coated on inner pane triple glass' to ensure optimum total heating-cooling energy consumption related with orientations and window wall ratios for new office building will be built in Eskişehir and“Architectural design decision support mechanism”created to put forward these glasses payback periods.