Improving inlet water quality for washing machine by using electrochemical application
Çamaşır makinesinde giriş suyu kalitesinin elektrokimyasal uygulama ile iyileştirilmesi
- Tez No: 438159
- Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ YÜKSEL GÜVENİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde dünya genelinde ekonomik, sosyal ve teknolojik rekabetler temiz suya ulaşılabilirlik açısından önem kazanmaktadır. Dünya nüfusu arttıkça su kaynaklarının tüketimi de artmaktadır. Su kullanım alanlarının gelişmekte olan ve gelişen ülkeler göz önüne alındığında çok geniş bir çevreye yayıldığı görülmektedir. Endüstriyel, tarımsal ve evsel kullanım alanları su için başlıca ve önemli alanlar olarak araştırmalarda ve literatürde belirtilmektedir. Bu nedenle farklı alanlardan kullanılabilir su bulunabilmesi için su uygulama teknolojileri geliştirilmektedir.Su uygulama teknolojileri araştırıldığında farklı itici güçlerin sistemin çalıştırılmasında etkili olduğu görülmektedir. Ayırma proseslerinde kullanılan bu itici güçlerden en bilinenleri konsantrasyon, sıcaklık, basınç ve elektriksel potansiyel farkı olduğu literatürde belirtilmektedir. Su uygulama alanlarında kullanılan proseslerden en bilinenleri termal, membran ve elektrokimyasal olanlardır. Mevcut teknolojilerin sahip olduğu dezavantajları azaltmak için yeni teknolojiler araştırılmakta ve bunun sonucunda hibrid adı verilen iki ya da daha fazla itici gücün etkili olduğu farklı özelliklere sahip prosesler geliştirilmektedir. Su uygulamalarında yeni geliştirilen teknoloji olarak membran kapasitif deiyonizasyon teknolojisi kullanılmaya başlanmıştır. Kapasitif deiyonizasyon prosesinde, poröz yapılı elektrotlar içeren sisteme uygulanan elektriksel potansiyel sayesinde iyonların elektrotların yüzeyinde adsorbe olması sağlanmaktadır. Sisteme pozitif voltaj uygulandığında elektrotların yüzeyine iyonların adsorbe olması sağlanırken sistemin performansının yenilenebilirliği açısından desorbsiyon işlemi gerekmektedir bunun için ise sadece sisteme negatif voltaj uygulanması yeterli olmaktadır. İyon seçici membranların kapasitif deiyonizasyon sistemine eklenmesi iyon uzaklaştırma veriminin artmasını sağlamaktadır. Sistem kimyasal eklenmesine ihtiyaç duymamaktadır. Ayrıca sistem uygulama sırasında yüksek sıcaklık ya da basınç farkına ihtiyaç duymamaktadır. Bu açıdan bakıldığında membran kapasitif deiyonizasyon sisteminin diğer su uygulama sistemleri ile karşılaştırıldığında avantajlara sahip olduğu söylenebilmektedir.Tekstil, kimya veya beyaz eşya gibi endüstriyel uygulama sektörlerinde kullanılmakta olan su kalitesinin önemli olduğu söylenmektedir. Beyaz eşyaların performansları su kalitesinden etkilenmektedir. Yıkama proseslerinde farklı rollerde kullanılan suyun kalitesini iyileştirmek için yeni methodlar uygulanmaktadır. Su içerisinde bulunan sertlik iyonları deterjana bağlanarak temizlik performansının azalmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada yapılan deneyler ile çamaşır makinasında arttırılan su kalitesinin doğal ve kimyasal kaynakların tüketimi üzerindeki etkisini incelemek için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the accessibility to clean water is important because of this reason the economical, social and technological challenges attract attention in worldwide. While the human population is increasing, the consumptions of water sources are increasing, too. The water softening technologies are developed with the purpose of obtaining usable water in different areas. The scope of water usage is large and it is divergent from developing country to developed country. In the industrial, agricultural and domestic areas are common usage areas for water.When the technologies are reviewed, different driving forces such as the difference in concentration, temperature, pressure and electrical potential are effective on the separating process. Thermal, membrane and electrochemical process are commonly used in the water treatment area. The new technologies are investigated and for eliminating the disadvantages of present technologies the hybrid ones are developed. Sometimes two or more driving forces are used in these hybrid technologies.As a new developed technology in water treatment area, the membrane capacitive deionization technology is used as a modified type of capacitive deionization. The porous carbon electrodes are used in capacitive deionization technology. The impurities are adsorbed in the electrodes when the electrical potential is applied to the system. The positive voltage is applied to the system in the adsorption step and for the reproducibility of sytem the negative voltage is applied to the system so that the desorption process is actualized. Adding ion selective membrane to the capacitive deionization system give advantage in terms of ion removing efficiency. There is no chemical waste in system and it does not require high temperature or pressure conditions in process step. In these respects the membrane capacitive deionization system has advantages. The used water quality in industrial applications such as textile, chemical, white good industries is important, too. The performance of household appliances are affected by inlet water quality. The water plays different role in washing process so the different methods for improving used water quality are tried to be used. The most effective water parameter for washing process is hardness ions because of attracting on detergent so reducing the cleaning performance. The purpose of this work is learning the effect of improved water quality on the natural and chemical sources consumption in washing machine process.