Mekânsal eşitsizlik ve Türkiye'de demiryollarının gelişimi
Spatial inequality and development of railways in Turkey
- Tez No: 438190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERYAL AYŞIN KOÇAK TURHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tezin amacı mekânsal bakış açısıyla eşitsiz gelişme kavramını yeniden ele alarak tartışmak, eşitsiz gelişme sürecini açıklayan kuramsal yaklaşımlarda göz ardı edilen coğrafya ile ilişkisini ortaya koymak ve Türkiye'nin eşitsiz gelişme sürecini, sermayenin coğrafi hareketliliğinin mekânsal bir altyapısı olan demiryolu ulaşımı ve politikalarıyla ilişkili olarak çözümlemektir. Bu amaç doğrultusunda ilk bölümde mekânsal bakış açısının ne olduğu sorusu üzerinde durularak mekânın sosyal teori ile ilişkisi ele alınmaktadır. Tezin ikinci bölümünde eşitsiz gelişme kavramı üzerinde durulmakta ve modernleşme sürecinde coğrafi/mekânsal farklılıkları göz ardı eden eşitsiz gelişme kuramları değerlendirilmektedir. Üçüncü bölüm, Türkiye'de eşitsiz gelişme sürecinin nasıl tartışıldığına odaklanmaktadır. Türkiye'de bölgesel eşitsiz gelişmenin mekânsal bir bakış açısıyla ele alınmadığının görülmesi üzerine, son bölümde Türkiye'deki bölgesel eşitsiz gelişme sürecinin, mekânsal bakış açısıyla ele alınarak değerlendirilmesi ve coğrafi farklılıklarla ilişkisinin anlaşılmasına yönelik bir çalışma geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reconsider the concept of uneven development with spatial approach, uncover the relationship between uneven development process and geography that is ignored by theories explaining uneven development and analyze the uneven development process in Turkey with the help of railway transportation which is the infrastructure of the geographical movement of the capital. In accordance with this purpose, in the first chapter of the thesis, the relation between space and social theory is evaluated. In addition to this, definition of spatial approach is provided. Main focus of the second chapter is on the concept of uneven development. In this chapter, uneven development theories neglecting the geographical/spatial differences is discussed and criticized. In the third chapter of the thesis, arguments about uneven development that are presented in Turkey are explained. In the final chapter of the thesis, uneven development process in Turkey is evaluated with spatial approach by focusing on geographical/spatial differences.