Konut tasarımında modüler koordinasyon
Modular coordination in the housing design
- Tez No: 349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma kapsamı içinde ele alman araştırmanın konusu, konut tasarımında modüler koordinasyonun sağ lanması amacı ile konut kavramının ve modüler koordi nasyon ilkelerinin araştırılmasıdır. Çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genelde konut kavramı, sorunları, buna bağımlı olarak kullanıcı, yapı ve çevre etkinlik leri incelenmiştir. İkinci bölümde öncelikle standartlaşma kavramı ve bu kavramın yapı sektöründeki yeri incelenmiş, bir standartlaştırma yöntemi olarak modüler koordinasyon irdelenmiştir. Üçüncü bölüm, modüler koordinasyon yönteminin konut tasarımına uygulanması için yapılan çalışmaları kapsamakta, konutlardaki mekansal ve çevresel ilişki ler incelenmektedir. Dördüncü bölümü oluşturan tasarlama ilkelerinde, yapılan anket çalışmalarının sonuçları irdelenmekte ve tasarım için gerekli kriterler saptanmaktadır. Sonuç bölümünde, Modüler koordinasyonun konut tasarımına uygulanmasının getirdiği yararlar ve sorun lar irdelenmektedir. III
Özet (Çeviri)
The subject of the examined research in the content of this study is a research of the principles of the modular coordination and the housing concept to provide the modular coordination in the housing design. The study consist of five chapters. In the first" chapter, generally, housing concept, it's problems and the activities of the user, building and environment that are related to this had been examined. In the second chapter, first of all, the concept of the standardization and the place of this concept in the building sector had been examined and the modular coordination as a method of the standardization had been analized. The third chapter consist of the studies that are realized in order to apply the modular coordination to the housing design, and the spatial and environmental relations in the housing had been examined. The fourth chapter consist of the principles of the design. In this section the results of the questionnaire had been analized and the criteria those are necessary for design had been determined. In the conclusion, advantages and disadvantages that are gained by applying the modular coordination to the housing design had been analized. IV