Avrupa Birliği, İngiliz ve Türk hukukları çerçevesinde yabancı unsurlu mirasa uygulanacak hukuk
Applicable law to succession with foreign element within the frame of European Union, English and Turkish laws
  1. Tez No: 438220
  2. Yazar: AYŞE KÜBRA ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Avrupa Birliği, İngiliz ve Türk Hukukları Çerçevesinde Yabancı Unsurlu Mirasa Uygulanacak Hukuk başlığını taşıyan çalışmamız, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Bu konuyu seçmemizin başlıca nedeni nüfus hareketlilikleri ve yabancı topraklarda mülk edinme eğiliminin artması ile milletlerarası unsurlu miras uyuşmazlıklarının artış göstermesi ve ülkelerin bu konuda benimsedikleri farklı sistemlerin, karşılaştırmalı bir çalışmayı gerekli kılması olmuştur. Çalışmamızın giriş kısmında, genel olarak maddi hukukta miras kavramı incelenerek yabancı unsurlu miras ve vasıflandırma konuları ele alınmıştır. Devamında mirasa uygulanacak hukukta benimsenen birlik, ayrılık sistemleri ile karma sistem incelenmiş ve yabancı unsurlu mirasa uygulanacak hukuk ile ilgili Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler açıklanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, Avrupa Birliği (AB) ve İngiliz Hukuklarında Yabancı Unsurlu Mirasa Uygulanacak Hukuk başlığı altında, öncelikle 650 sayılı AB Miras Tüzüğü'ndeki mirasla ilgili bağlama kuralları detaylı olarak incelenmiş ve konuya ışık tutması açısından AB'nin konuyla ilgili çalışmalarına da değinilmiştir. Ardından Birleşik Krallık hukukundaki yabancı unsurlu mirasa ilişkin bağlama kuralları sistemi incelenmiştir. Common law hukukunun Türk hukukundan farklılığı da düşünülerek, konunun daha iyi anlaşılması için, İngiliz maddi miras hukukuyla ilgili açıklamalara da yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci ve son bölümünde ise Türk hukukunda yabancı unsurlu mirasa uygulanacak hukuk incelenmiştir. Bu bölümde öncelikle Türk hukukunda mirasın gelişimi ve miras hukukunun temel ilke ve kavramları ele alınarak ardından, güncel hukukumuzda yabancı unsurlu mirasa uygulanacak hukuka ilişkin bağlama kuralları detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Titled as“Applicable Law to Succession With Foreign Element Within The Frame of European Union, English and Turkish Laws”, our study consists of three chapters. Increasing international succession disputes due to population mobility and tendencies towards acquisition of properties in foreign countries and countries' different systems for settlement of these issues, have been the main reason for us to study on this subject. In the introduction of our study, succession in substantial law, succession with foreign element and renvoi issues have been examined in general. Under the following titles, unity, scission and mixed systems and international agreements on succession with foreign elements have been discussed. In the first chapter, applicable law to succession with foreign elements in EU Succession Regulation have been examined and to be able to understand the subject, EU's previous steps have been explained as well. Following that, United Kingdom's system on international succession have been enucleated. In this part, explanations on UK's substantial law have been given, considering the discrepancies betweenTurkey and UK's substantial laws. In the last and second chapter of the study, applicable law to succession with foreign element have been explained. In this chapter, succession in substantial law and succession with foreign elements have been discussed and after that applicable law to these issues in Turkish law have been given in detail.