Wavelet denoising and detrending analysis of gold prices and usd/try exchange rates
Altın fiyatları ve dolar/tl paritesi için dalgacık dönüşüm analizi
  1. Tez No: 438273
  2. Yazar: ÇİĞDEM SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezin amacı 03/01/2005 ve 18/02/2015 tarihleri arasında günlük bazdaki altın fiyatları ve Dolar/Lira paritesini dalgacık dönüşüm yöntemleri ile incelemektir. Bu amaçla, durağan dalagacık dönüşüm modeli ve dört değişik dalgacık filtresi (Haar, Daubechies, Meyer ve Symlet) kullamılarak altın fiyatlarında ve Dolar/Lira paritesi trend ve gürültü seviyelerinde incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre SURE ve GCV thresholding yöntemleri finansal zaman serilerindeki gürültüyü ayrıştırmada en iyi yöntemler olarak belirlenmiştir. Ayrıca, dalgacık dönüşümü kullanılarak altın ve döviz fiyatlarındaki trend çıkarılarak ekonomik dalgalanmalar incelenmiştir. Sonuçlar, dalgacık dönüşüm metodlarının finansal zaman serielerinde ekonomik dalgalanmaları incelemek için uygun metodlar olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
For this thesis, nonlinear dynamics of gold prices and USD/TRY exchange rates between January, 03 2005 and February 18, 2015 have been investigated through wavelet based denoising and detrended methods. Four different types of wavelet family namely, Haar, Daubechies, Meyer and Symlet have been employed within the stationary wavelet transform (SWT) framework. The purpose of this thesis is twofold. Firstly, we compared different wavelet thresholding methods of universal, Stein's unbiased risk estimator (SURE), false discovery rate (FDR) and global cross validation (GCV) thresholding algorithms for both hard and soft thresholding to remove the noise inherent gold price and USD/TRY exchange rate data. According to signal-to-noise (SNR) and peaked signal-to-noise (PSNR) ratio, hard thresholding method provides better performance in extracting noise from the original data. Moreover, SURE method seems to be superior compared to other methods in terms of SNR and PSNR values. Another important empirical finding is that Symlet wavelet with 8 vanishing moments have higher SNR and PSNR values. Secondly, cyclical behaviour of gold price and USD/TRY exchange rate dynamics have been uncovered via wavelet map indexing. The results suggest that SWT based detrending models provide good cyclical components for gold price and USD/TRY exchange rate data.