Orta Asya'da güvenliğin sağlanmasında Kazakistan'ın rolü
The role of Kazakhstan in providing security in the central Asia
  1. Tez No: 438510
  2. Yazar: GUNESH GURBANDURDYYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sovyet Birliği'nin çöküşü yeni bağımsız devletlerin ortaya çıkmasıyla sonuçlanmıştır. Bağımsızlığını yeni kazanan devletler güvenlik sorunları ile karşılaşırken aynı zamanda kendi yönetim türlerini şekillendirme ve kendi politikalarını izleme fırsatı yakalamıştır. Kazakistan bağımsızlığını kazanan ülkeler arasında kendi ayakları üzerinde hızla yükselmeyi başarmıştır. Kazakistan Sovyet Birliği'nin nükleer mirasından kurtularak ve çok taraflı politika izleyerek komşuları ile olan sınır sorunlarını çözebilmiştir. Bu politikalar, diğer ülkeler ile dostane ilişkilerin korunmasına ve uluslararası ve bölgesel örgütlere katılmada Kazakistan'a yardımcı olmuştur. Ayrıca Kazakistan'ın dış politikası, ülkeyi dünyada barış ve istikrarın bir destekçisi olarak sunmuştur. Bu tez, 1991 yılı sonrasında bölgesel güvenliği sağlamak amacıyla oluşturulan organizasyonları ve bunların faaliyetlerini analiz etmektedir. Bununla birlikte Kazakistan'ın bu örgütlerdeki faaliyetleri de incelenmiştir. Bu araştırma, Orta Asya'da güvenliğin sağlanmasında Kazakistan'ın rolünü ve Kazakistan'ın dünyada olumlu bir imajının olup olmadığını ve bölgesel bir güç olarak tanınıp tanınmadığını araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The collapse of the Soviet Union has resulted in the emergence of several new independent states. These states had the opportunity to form their own regimes and pursue their own policies while facing security problems. Among the new independent countries, Kazakhstan has succeeded to rise rapidly on its own feet. Kazakhstan was able to solve border issues with its neighbors by applying multilateral policies and disengaging the nuclear inheritance of the Soviet Union. These policies have helped Kazakhstan to develop friendly relations with other countries and to take part in international and regional organizations. In addition, Kazakhstan's foreign policy has presented the country as the promoter of peace and the stability in the world. This thesis analyzes the organizations which are established after 1991 in order to provide regional security and their activities. Moreover, the activities of Kazakhstan in these organizations are also analyzed. This study aims to analyze the role of Kazakhstan in providing security in Central Asia and whether Kazakhstan has a positive image in the world and is known as a regional power or not.