Yeni-işlevselcilik ve güvenlik topluluğu teorileri ışığında Şangay İş Birliği Örgütü
- Tez No: 348925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. KUTAY KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Çin, Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan ortak sınır üzerinde sağladıkları mutabakatı bölgesel bir iş birliği oluşumuna dönüştürmüş, bu oluşuma Özbekistan'ın katılması ile Şangay İş Birliği Örgütü kurulmuştur. Güvenlik alanında başlayan iş birliği, öncelikle ekonomi alanına yayılmıştır. Örgüt içerisinde bu iki alan öncü olmak üzere iş birliği derinleşirken, örgüt, pek çok farklı alanda iş birliği kurulmasını sağlayacak kurumsal bir etkileşim kanalı haline gelmiştir. Kurumsal yapısını geliştiren ve iş birliği alanlarını genişleten örgüte gözlemci ve diyalog ortağı statüsü ile katılımların artması, örgütün kurumsal kanallarının daha geniş bir coğrafyaya yayılmasına imkân tanımıştır. Bu yapısı ile örgüt, aralarında pek çok açıdan farklılıklar bulunan devletleri, pragmatik iş birliği modelinde buluşturabilmiş ve belirli alanlarda ortak bir uyum sağlanmasına öncülük etmiştir. Örgütün yapısını ortaya çıkarma yönünde yapılan değerlendirmeler, örgütü Batı Avrupa merkezli kurumsal yapılar olan Avrupa Birliği (AB) ve NATO ile kıysalamaktatır. Bu yapılardan ilki Batı Avrupa'nın ekonomik iş birliğini temsil ederken diğeri de güvenlik iş birliği için bir örnek oluşturmaktadır. Yeni-işlevselcilik ve güvenlik teorileri, liberal-demokratik normlar üzerine kurulmuş bu ekonomik ve güvenlik iş birlikleri temel alınarak geliştirilmiş, farklı bölgelerde uygulanabilirlikleri denenmiştir. Bu çalışmada bu iki teori ışığında Şangay İş Birliği Örgütü'nün ekonomik ve güvenlik iş birliği yapılanması araştırılmış; geçmiş özelliklerinin analizi sonucunda, muhtemel gelişim perspektifleri için bir fikir sunulmaya çalışmıştır. Çalışmada;“Örgüt içerisinde ekonomik ilişkiler hangi şekilde ve boyutta sürdürülmektedir? Şangay İş Birliği Örgüt bir ekonomik bütünleşme gerçekleştirme potansiyeline sahip midir? Üye devletlerin gözlemlenebilir özellikleri incelendiğinde bu veriler, birleştirici mi ya da ayrıştırıcı bir etken olarak mı görülmelidir? Şangay İş Birliği Örgütü nasıl bir bölgesel güvenlik sistemi şekillendirmiştir? Bu güvenlik sisteminin ana öğeleri nelerdir ve güvenliğin sağlanmasına nasıl katkıda bulunmaktadır? Üye devletler nasıl bir uluslararası sistem ve güvenlik anlayışı ile bu sistemi şekillendirmiştir? Güvenlik sistemi bu devletlerin diğer devletle olan ilişkilerini nasıl etkilemektedir?”sorularına cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
China, Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan have transformed their consensus on the common border issue into a regional cooperation structure, and with the participation of Uzbekhistan to this structure the Shanghai Cooperation Organization (SCO) has been established. The cooperation that started in security field, has spilled over to the economy field. On the one hand the cooperation within the organization has been deepening in this two areas, on the other hand became organization became an institutional transaction body that enables to cooperate in many various areas. The enlargement of the organization that has developed its institutional structure and varies its cooperation areas, with observers and dialogue partners allows the organization to spread its institutional channels to a broader area. Thanks to its current structure, the organization could gather the states, which have much more differences between each other, within the framework of pragmatic cooperation model and so it has pioneered the harmonization for certain areas on common grounds. The evaluations intended for revealing the structure of the organization compare the organization with Western European centered organizations such as European Union (EU) and NATO. While the first one of these structures represents the economic cooperation of Western Europe, the other one set an example for security cooperation. New-functionalism and security communities theories were based on liberal and democratic norms and developed on the basis of economic and security cooperation and they were tested in different areas in terms of practicability. This study focuses on the economic and security cooperation structure of the SCO in the light of above-mentioned theories and tries to put forward an idea as a result of the analysis of historical features for potential development perspectives. The study seeks for the answers of following questions: What is the type and scope of economic relations within the organization? Has SCO a potential to create an economic integration? When the observable variables of member states are analyzed, should these data be seen as integrating or disintegrating elements? What kind of regional security system has been formed by the SCO? What are the key elements of this security system and how do they contribute to ensure security? Whit what kind of international system and security understanding of member states did shape the system? How security systems affect the relations of member states with other states?