Türkiye'nin medikal turizm açısından son üç yıldaki mevcut durumu ve medikal turizm sektöründeki ekonomik boyutunun geliştirilmesine yönelik bir değerlendirme
An assessment on current situation of Turkey in the last three years with regard to medical tourism and development of economic dimension in the medical tourism sector
- Tez No: 438547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, Health Care Management, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Tüm Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir gelişim gösteren sağlık turizmi, küresel anlamda büyük önem verilen bir pazarı oluşturmaktadır. Belirli bir hastalığı bulunan turistlere genellikle ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurum ve kuruluşlarında hekimler tarafından planlı olarak gerçekleştirilen tıbbi amaçlı uygulamalar olarak adlandırılan medikal turizm ise, sağlık turizminin en çok katma değer yaratan bileşeni olarak gösterilebilir. Bu çalışmada, Türkiye'nin medikal turizm açısından mevcut durumunu inceleyerek sektöre ilişkin potansiyelini ortaya koymak, ülkemiz için medikal turizmin önemini vurgulamak ve sektördeki yerimizin geliştirilmesine yönelik değerlendirmelerde bulunmak amaçlanmıştır. Kaynak tarama yöntemi kullanılarak Türkiye'de medikal turizmin yeri detaylı bir şekilde incelenmiş ve analiz edilmiştir. Türkiye'nin medikal turizm verileri çeşitli başlıklar altında değerlendirilmiştir. Konuyla ilgili literatür taraması yapılarak geniş ölçüde ele alınan medikal turizmin önemine dikkat çekilmiştir. Türkiye'nin medikal turizm alanında oldukça yüksek potansiyele sahip olduğu saptanmış, farklı açılardan geliştirilmesi gereken alanlara yönelik çeşitli öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In parallel with the developments worldwide, health tourism is witnessing a rapid progress in Turkey, constituting a significant market on the global level. Medical tourism, which is defined as medical practices provided generally at the secondary and tertiary healthcare facilities for the tourists with a certain disease based on the specific plans of the physicians, can be indicated as the component of the health tourism with the highest added value. This study aims to put forth potential of Turkey by elaborating the current state in terms of medical tourism, emphasize importance of medical tourism for Turkey and make evaluations to develop role of Turkey in this sector. Through literature review method, place of medical tourism in Turkey was elaborated and analysed. Medical data of Turkey were evaluated with the various topics. Following a comprehensive literature review, medical tourism was addressed in detail and its importance was set forth. It was understood that Turkey has considerably high potential in the field of medical tourism and various recommendations were made regarding the areas which need to be developed in different aspects