Transmedya hikaye anlatımının kullanıcı kitle ile ortak üretimi: Beyazıt Akman'ın 'İmparatorluk III' romanının tanıtım filmi
Co-production of transmedia storytelling with the us-er masses: Trailer fragment on Beyazıt Akman's 'Empire III' novel
  1. Tez No: 438546
  2. Yazar: RAMAZAN RAMAZANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amerika ile birlikte birçok ülkede 2000'li yıllardan başlayarak akademik çalışmalarla altyapısının hazırlanmasının ardından yeni medyada uygulanmaya başlanan ve kitle iletişiminde önemli bir yapı olarak görülen transmedya hikaye anlatımı üzerine prof. iletişim bilimci Henry Jenkins başta olmak üzere diğer akademisyenlerin de bu konudaki tanımları ve söylemleri ele alınarak yazılan bu tez, Transmedya hikaye anlatımında pasif kitlenin kullanıcı kitleye dönüşme sürecini ve bu sürecin anlatımına bir örnek oluşturmak için“Deli Balta”teaser filmi uygulaması üzerinden açıklamaya çalışmaktadır. Bu çerçevede üç bölümden oluşan çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde Transmedyanın nasıl ortaya çıktığı, özellikleri ve yeni medyada nasıl bir altyapı oluşturduğu yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise kullanıcı kitlenin üretim sürecine dahil olması ve bunun yeni medya üzerinde nasıl izler bıraktığı, ileride de ne tür değişimlere yol açabileceği üzerine Henry Jenkins'in düşünceleri ve bunlara yönelik eleştiriler bulunmaktadır. Sonra ise transmedya anlatımda tüketici kitlenin üretim sürecini uygulama örneği üzerinden gösterebilmek için yapılan“Deli Balta”teaser filmi Sharff metoduna göre incelenmiş ve bu yolla da çalışmanın sinemasal yapıya ne kadar uygun olduğu da açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This Thesis written by basing on the descriptions and discourses of several academicians, particularly those of communication scientist Prof. Henry Jenkins on transmedia storytelling commenced to be implemented in the new media following preparation of its infrastructure through academic studies starting from early 2000's in the United States as well as several other countries, and seen as a major element in mass communication, is attempting to explain the transformation process of the passive mass into the user mass in transmedia storytelling, and the teaser film“Deli Balta / Crazy Axe”to serve as an example to the narration of such a process. In this context, it is contained in the first and second parts of this study comprising of three parts, how transmedia emerged, its characteristics and what kind of infrastructure it has created in the new media. Whereas in the third part, it is focused on the inclusion of the user mass in the production process and opinions of Henry Jenkins concerning what sorts of traces this has left on the new media, and what kinds of changes this could possibly lead to in future, as well as criticisms pertaining thereto. Thereafter, in order to exhibit the production process of the consumer mass in transmedia narration, the teaser film“Deli Balta / Crazy Axe”is reviewed according to Sharff method, and it is thus explained how compliant is the study to cinematic framework.