Konya ili Derbent ilçesi taze fasulye üretimi yapılan tarım işletmelerinin ekonomik analizi
Economic analysis of the green beans growing on farm in Derbent district of Konya province
- Tez No: 438588
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİTHAT DİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Derbent ilçesinde taze fasulye yetiştiriciliği yapılan tarım işletmelerinin ekonomik durumunun araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler, tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemine göre seçilen 44 işletme ile yapılan anketlerden elde edilmiştir. Elde edilen veriler 2015 üretim dönemine aittir. İncelenen işletmelerde işletme başına ortama 55,01 da işletme arazisi tespit edilmiştir. İşletmelerde işletme başına ortalama aktif sermayenin (202.413,07 TL), %78,28'ini arazi sermayesi ve %22,72'sini işletme sermayesi oluşturmaktadır. Pasif sermaye içerisindeki öz sermayenin oranı ise %64,64 olarak belirlenmiştir. İncelenen işletmelerde ortalama saf hasıla 34.562,79 TL, tarımsal gelir 33.659,25 TL, mali rantabilite %22,78 ve ekonomik rantabilite %32,85 olarak tespit edilmiştir. Taze fasulye maliyet analizi sonucunda fasulye maliyetinin, fasulyenin satış fiyatının altında olduğu belirlenmiştir. Çalışmada 1 kg ürünün maliyeti 0,76 TL olarak hesaplanmıştır. Araştırmada üreticilerin bölgede nitelikli ve karlı fasulye üretimi yapabilmeleri için daha bilinçli ve tekniğe uygun üretim yapmaları gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study green beans cultured that farms was conducted to investigate the economic situation in district of Derbent in Konya Province. The data used in the study, according to stratified random sampling method was obtained from the survey conducted with selected 44 farms. The resulting data belongs to 2015 production period. Surveyed farms have to be 55.01 da total land of use. Each farm average active capital (202,413.07 TL), the capital is the working 78.28%, land 22.72%. The proportion of equity in passive capital is determined as 64.64% net output in the farms surveyed in average 34,562.79 TL, agricultural income per 33,659.25 TL, have been identified as financial profitability and economic profitability 22.78% 32.85%. As a result of beans cost of green beans cost analysis, it was determined that the sale price is below the beans. The cost of 1 kg of product is estimated as 0.76 TL. To be able to make qualified and profitable manufacturer of bean production in the region has been determined that the research should make more informed and appropriate production techniques.