Dağıtık üretim tesislerinin bulunduğu şebekelerde düşük maliyetli üretim ve adalaşma simulasyonu
The simulation of low cost production and island mode implementation in distributed generation
- Tez No: 438595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Elektrik enerjisi insanoğlunun tüm yaşamında ihtiyaç duyduğu ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak ihtiyacın giderek arttığı bir enerjidir. Ulusal sistemdeki elektrik enerjisinin kesilmesi durumunda sistemlerin enerjisiz kalmamasını sağlayacak elektrik enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kaynakların verimli, en düşük maliyetli ve önemli sistemlerin beslendiği bir yapılanma ile çalıştırılması gerekmektedir. Bu tezde, ulusal şebeke ve dört dağıtık üretim kaynağı ile beslenen bir şebekenin simülasyonu ETAP ve MATLAB programlarında gerçekleştirilmiştir. Simülasyon çalışmasında yük akış analizi yapılmıştır. Bu tez çalışmasında, iki mod çalışması yapılmıştır: Birincisi şebeke varken, ikincisi ise şebeke olmadığında, Bu ikinci moda ada modu denilir. Ada modu çalışmasında sistemdeki dağıtık üretim kaynakları maliyet analizine göre sistemin ihtiyacı olan gücün karşılandığı, aynı zamanda kaynakların güçlerinin yükleri beslemeye yetmediği durumlarda yüklerin önem sıralamasına göre devreden otomatik çıkartıldığı bir algoritma MATLAB Simulinkte tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Electrical energy needs of mankind that all life is a growing energy needs, depending on technological development. Interruption of electricity to the national electricity supply system is needed to ensure the system remains energized. In this thesis, used ETAP and MATLAB programs was selected an experimental system for example a city where a national network connected with four distributed generation. In the normal case, the national network operates in parallel with the solar station and the wind station to feed all loads in the city. But, in the case of national network outage from city, only feed task loads in the city in island mode through these four distributed generation. With priority given to the work of the stations, the stations operates at the least cost of operating condition. In simulation, power flow analysis was conducted. Established algorithm using MATLAB software for the purpose of comparison between the loads and the energy produced. If loads greater than the energy produced by power stations based on cutting energy loads by priority.