Türkiye'de kentsel dönüşüm çalışmaları: Örnek betonarme binanın RYTE 2013 ve TDY 2007'ye göre analizi ve karşılaştırılması
Urban transformation working in Turkey, analysing and comparing sample reinforced concrete building in order to 'the act on the transformation of areas under disaster risk 2013' and 'specification for buildings to be built in eaertquake areas 2007'
- Tez No: 438600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Çağımızın en önemli gerekliliklerinden biri haline gelen kentsel dönüşüm olgusunun ve bunun sonucunda vuku bulan sorunların teknik açıdan her safha ve sahada çözümlenmesi açısından gereklilik arz eden konuların genelden özele doğru incelenerek sonuçlandırılması açısından yapılan işlemler aktarılmıştır. Bunları yaparken kentsel dönüşümün dünya üzerinde uygulanan örneklerinden, ülkemizde uygulamaya konulan çalışmalardan bahsedilmiştir. Yapılan çalışmalara kaynaklık eden kanunlardan ve özelinde ülkemizde kentsel dönüşümün yapı taşını teşkil eden 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesine Dair Kanun gereğince yıllar boyunca oluşan mühendislik hizmetinden yoksun yapı stoğumuzun yeni yönetmelik gereğince yaşanılabilir bir çevre ve ergonomik tasarımlarla vatandaşımızın kullanımına sunulması aşamalarını içermektedir. Kentsel dönüşümün alan ve bina bazında nasıl yapıldığını, karşılaşılan sorunlara çözüm teşkil edecek bilgileri içermektedir. Binaların risklilik durumunun ve performans seviyelerinin tespit edilmesinde TDY 2007 ve RYTE 2013 yönetmeliklerinin karşılaştırılması hususlarını kapsamaktadır. Ayrıca mevcut bir betonarme bina baz alınarak STA4CAD programı yardımıyla yönetmelikler gereği modelleme yapılarak, Doğrusal Elastik hesap yöntemi kullanılarak bina analize tabi tutulmuş ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to examine the subjects from the general to the specific that require to resolve the phenomenon of urban transformation that becomes one of the most necessities of our age and so emergent problems from technical aspect at each stage and in the field. It has been addressed the works from which examples of urban renewal implemented in the world are being implemented in our country when performing these. In accordance with the Law No. 6306 on Transformation of Areas under Disaster Risk that form a basis for the works performed and, specific to, underpin the building block of urban transformation in our country, it contains the stages that our structure stock devoid of engineering services over the years are brought into use of our citizens through a livable environment and ergonomic designs pursuant to new regulations.It also includes how urban transformation performs on the basis of area and building, and information about which will provide solutions to problems encountered. In addition to these, it involves issues that compare TDY 2007 and RYTE 2013 regulations in determining the risk status of buildings and their performance levels.Moreover, the building is subjected to analyze by using Linear Elastic calculation method and modelling in accordance with regulations with the help of STA4CAD program, based on an existing reinforced concrete building, and the results obtained were examined comparatively.