Beyşehir (Konya) ilçesi elma bahçelerinde elma içkurdu [Cydia pomonella (L.) (Lepidoptera:Tortricidae)]'nun popülasyon gelişimi ve bulaşıklık oranının belirlenmesi
Determination of the population development and infestation ratio of coldling moth [Cydia pomonella (L.) (Lepidoptera:Tortricidae)] in apple orchards in Beysehir (Konya)
- Tez No: 438599
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, Beyşehir (Konya) ilçesinde 2014 ve 2015 yıllarında Genek ve Soğla lokasyonlarında seçilen üç adet elma bahçesinde yürütülmüştür. Çalışma ile Beyşehir Merkez'de Elma İçkurdu [(Cydia pomonella (L.) (Lep.: Tortricidae)]'nun popülasyon gelişimi, ilk ergin çıkış tarihi, zararlı popülasyonunun oluşturduğu tepe noktaları, erginlerin doğada aktif olarak bulunduğu süre ve bulaşıklık oranları tespit edilmiştir. Elma içkurdunun popülasyon gelişiminin takibi için eşey feromon tuzakları kullanılmıştır. Genek mevkiinde seçilen bir bahçede 2 adet, Soğla mevkiinde belirlenen iki bahçede ise sırasıyla 4 ve 2 adet tuzak kurulmuştur. Zararlının sebep olduğu bulaşıklık oranını tespit etmek için meyvelerde ceviz büyüklüğü döneminden itibaren haftalık olarak örneklemeler yapılmıştır. Çalışma sonucunda, her iki lokasyonda da eşeysel çekici tuzaklarla belirlenen ergin popülasyonu 2014 ve 2015 yıllarında sırasıyla 2 ve 3 kez tepe noktası oluşturmuştur. Beyşehir'de Elma içkurdunun yıllara ve iklim şartlarına göre 2-3 döl verdiği tespit edilmiştir. Mayıs ayının ilk haftasında gerçekleşen ilk ergin çıkışının ardından 5 ay süre ile bahçelerde görülen erginler, eylül ayının sonlarına kadar uçuşuna devam etmiştir. Bahçelerde 2014-2015 yıllarında yapılan gözlemler sonucunda ortalama bulaşıklık Genek'te sırasıyla %14.4 ile %3.1 oranında; Soğla'da ise yine sırasıyla %1.3 ile %1.1 oranında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at three different apple orchards were they are in the location of Genek and Soğla in Beyşehir district (Konya) between the years of 2014 and 2015. The population development of Codling moth [(Cydia pomonella (L.) Lep.: Tortricidae)], the peaks of adults, the time of first adult emergence and active adults in nature and the ratio of infestation were determined with this study in the center of Beyşehir. The sexual pheromone traps are used for monitoring the development of its population. Two traps were established in Genek, while 4 and 2 traps were established in two orchards in Soğla, respectively. The sample surveys were done a weekly from the period of walnut-sized fruits to determine the infestation ratio of the pest. As a result of the study, the adult populations which were determined by the sexual pheromone traps both of the two locations in 2014 and 2015 were created peaks 2 and 3 times, respectively. Codling moth the number of generations of in Beyşehir was determined 2-3 according years and climate conditions. The adults which were seen during 5 months in orchards after the first adult emergence occurred in the first week of May its flight had continued until the end of September. As a result of observations, the average infestation was found 14.4% and 3.1% respectively in Genek; 1.1% and 1.3% respectively in Soğla in orchards in 2014-2015.