Gömülü sistemler Beowulf kümesi üzerinde MPI ile paralel hesaplama
Parallel computing on embedded Beowulf cluster with MPI
  1. Tez No: 438606
  2. Yazar: ERDEM AĞBAHCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ALPASLAN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İşlemci teknolojilerindeki hızlı gelişim ve monolitik yapının yerini çok çekirdekli mimarilere bırakması ile gün geçtikçe küçülen ve performansı artan işlemciler, akıllı telefon, tablet ve tek kart bilgisayar gibi farklı formlarla taşınabilirliği artarak gündelik kullanımda yerlerini almıştır. Bilgisayar bilimleri eğitimine katkı sağlamak amacıyla piyasaya çıkan tek kart bilgisayar Raspberry Pi, düşük fiyatı sayesinde kısa sürede farklı alanlarda da kullanılmaya başlamıştır. Küçük ebadı, pasif soğutması ve düşük enerji tüketimi gibi özellikleri ile sıradan bilgisayarlarla oluşturulabilecek bilgisayar kümelerine taşınabilir bir alternatif haline gelmiştir. Bu tip bilgisayar kümeleri hem MPI gibi araçları öğrenmek hem de geleneksel kullanımdaki sistemlere düşük enerji tüketimli alternatif olarak kullanılabilir. Bu tez çalışmasında Raspberry Pi tek kart bilgisayarları kullanılarak bir Beowulf bilgisayar kümesi oluşturulmuş. Oluşturulan bu küme üzerinde MPI ile paralel programlama yapılarak farklı uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Zaman odaklı sonuçları kaydedilen uygulamaların küme üzerinde ölçeklenebilirliği çalışılmış, tek kart bilgisayarlar ile oluşturulan sistemin ve MPI kullanımının performansları üzerine gerçekleştirilen gözlemlerin sonuçları paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With rapid development in processor technologies and monolithic design giving place to multi-core architectures, processor shrunk in size and improved in performance has taken their places in daily usage in different forms like smart phones, tablets and single board computers. Raspberry Pi, a single board computer that came onto the market aiming advance in computer science education, is now used in variety of fields through its low price. With help of the properties like it's small volume, passive cooling and low power consumption, it has become an alternative to the clusters which can be built with traditional off the shelf computers. This type of computer clusters can be used both for learning MPI and as a low power alternative to traditional systems that are in use. In this study, a Beowulf computer cluster is created from Raspberry Pi single board computers. Several different applications are parallel programmed using MPI and carried out on this cluster. Time-oriented results of the applications are recorded and their scalability on cluster are studied, performance observations of the MPI and single board computer created system are presented.