Sünek olmayan betonarme çerçevelerde yumuşak kat oluşumu üzerine deneysel bir çalışma
An experimental investigation on soft story formation at the nonductile RC frames
  1. Tez No: 438614
  2. Yazar: TEVFİK FİKRET ÖĞÜTCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ülkemiz Dünya'da depremselliği en yüksek olan ülkelerden birisidir. Son yıllarda yaşanan depremlerden sonra yapılan araştırma ve inceleme sonuçlarına göre inşa edilmiş yapıların büyük kısmında tasarım, yapım, işçilik ve malzeme kusurlarının olduğu görülmüştür. Bu sebeplerden dolayı ülkemizdeki yapı stoğunun bir an önce incelenip, uygun güçlendirme yöntemleri ile güçlendirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Yumuşak kat düzensizliği Türk Deprem Yönetmeliği 2007'de yer alan ve ülkemizde meydana gelen depremlerde can ve mal kayıplarına yol açan en önemli nedenlerden biridir. Yumuşat kat özellikle zemin katların ticari amaçlarla kullanılmasından dolayı, bu katlarda dolgu duvarların kaldırılmasıyla oluşmaktadır. Bu durum da ülkemizde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle yumuşak kat oluşumuna sahip binalarda meydana gelecek hasarların ve göçmelerin önlenmesi son derece önemlidir. Bu çalışmada da bu amaca yönelik bazı yöntemler denenmiştir. Yapılan bu tez çalışmasında 1/3 ölçekli, iki katlı ve tek açıklıklı betonarme deney numuneleri test edilmiştir. Depremi benzeştiren tersinir tekrarlanır yatay yükleme uygulanmıştır. İlk deney numunesi her iki katın da dolgu duvarlı olduğu referans numunedir. İkinci deney numunesi sadece üst katın dolgu duvarlı olduğu (ticari amaçlar için zemin katında duvar bulunmayan) yumuşak kat düzensizliğine sahip çerçevedir. Üçüncü deneyde, 2. deneyde test edilen yumuşak kat düzensizliğine sahip çerçevede zemin katta ters V çaprazlarla bir takviye yapılmıştır. 4. Deneyde ise yine yumuşak kat düzensizliğine sahip çerçevede zemin katta X çaprazla takviye yapılmıştır. Test edilen bu deney elemanlarına ait histerezis eğrileri, zarf eğrileri ve tüketilen enerji grafikleri verilmiş, bu deney elemanları arasındaki farklar incelenerek yorumlanmıştır. Son bölümde ise elde edilen deneysel sonuçlar irdelenerek değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our country is one of the countries which have high seismicity in the world. According to the results of the search and analyzing which was made after earthquakes that happened in recent years; it was seen that there are design, building, and material defects on the large part of existing structures. Therefore as soon as possible searching and then strengthening with suitable strengthening methods in our country's structure stock was became obligatory. The soft-storey effect, which listed in Turkish Earthquake Code 2007, is one of the main causes of damage sustained by RC buildings during earthquakes. Soft storey is formed by removing of infilled walls on the ground floor especially because of ground floors are used as commercial purposes. This case is very common in Turkey. Therefore prevent of damages and collapse that will happen in the buildings which has soft storey formation is extremity important. In this study some alternative strengthening methods were tested. In this thesis, reinforced concrete test specimens which have 1/3 scaled, two storeys and single span were tested. Reverse cyclic loading that simulates earthquake effect was applied. First test specimen is reference specimen. The second test specimen was the frame that is just infilled of the upper storey (no walls on the ground storey for commercial purposes) with soft storey irregularities. In the third specimen, the specimen which was tested in the second test with soft storey irregularity, strengthened with diagonal inverted V steel profiles on the ground storey. In the fourth specimen, the same frame was strengthened with X bracings on the ground storey. Hysteresis curves, envelope curves and dissipated energy graphics which are belongs to these test specimens were given; they were interpreted by searching the differences between these test specimens. At final chapter obtained experimental results were evaluated and suggestions were made.