Reklamın etkinliğinin ölçülmesinde üniversite öğrencilerinin banka reklamlarını hatırlamalarına etki eden faktörler ve bir uygulama
  1. Tez No: 43868
  2. Yazar: MURAT AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERAP ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Reklam faaliyetinin tüm dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de giderek büyük boyutlar kazandığı bilinmektedir. Hızla gelişen reklam anlayışının çağdaş bir nitelik kazanarak, günümüz teknolojisinin olanaklarının da yardımıyla giderek daha yaygın kitlelere hitap ettiği gözlenmektedir. Reklam, bir mala ihtiyaç yaratabilen, marka imajım yerleştiren ve malın pazarlanmasında önemli rol oynayan bir faktördür. Bu açıdan reklam, temel ve vazgeçilmez bir gerekliliktir. Başarılı ve etkin bir reklam çalışmasında gözönünde bulundurulması gereken faktörler arasında dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken en önemli faktör insandır. Pazarlamada. tüketici olarak adledilen insan, ihtiyaçlarının ve isteklerinin zamanında, kaliteli ürünler ve servislerle tatmin edilebildiği zaman başarılı ve etkin bir reklam çalışmasından bahsedebiliriz. Bilindiği üzere, modern anlamda pazarlama anlayışı da tüketici çevresinde gerçekleştirilecek 4P olarak isimlendirilen pazarlama karmasını insan açısından, tatmin edici bir şekilde kullanılmasını gerektirmektedir. Başarılı ve etkili bir reklam çalışmasında gözönünde bulundurulacak faktörleri anlatmaya çalıştığımız bu tezde, üniversite öğrencilerinin banka reklamlarım hatırlamalarına etki eden faktörlerin tesbitine yönelik bir uygulama yapılmıştır. Bu uygulama da etkinliğin ölçülmesinde kullanılan yöntemlerden üçlü çağrışım yönteminden faydalanılmıştır. Sonuçta; banka reklamlarının daha etkin olarak hazırlanması için reklam ajanslarının reklamı yayınladıkları saat ve yayınlayacakları programlan iyi belirlemeleri gerekmektedir. Çünkü, yaptığımız çalışma öğrencilerin çoğunun reklamlar başladığı zaman zapping yaptığını göstermiştir. Elde edilen bu bilgi genelleştirilebilir. Dizi halinde yayınlanan reklamların daha kolay hatırlandığı görülmüştür. Bunda dizide oynayan karakterlerin büyük bir rolü vardır. Ayrıca, diğer araştırmalarda elde edilmiş olan bulgularda olduğu gibi verilen reklam mesaj yada sloganının kısa olması ve içinde bankanın isminin geçiyor olması hatırlatmayı kolaylaştırıcı önemli bir etkendir.Reklamın hatırlanmasına etki eden diğer önemli bir faktör ise reklam müziğidir. Reklam müziği günün hit parçalarından seçilirse, bu hatırlamayı daha da kolaylaştıracaktır. Yaptığımız araştırma banka reklamlarının banka seçimi üzerinde etkisi olmadığım göstermiştir. Bu durum, yapılan banka reklamlarında bankaların sağlayacağı avantajların ön plana çıkarılması gerektiğini gösteren bir etkendir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At the end we can conclude that; the advertisement of the banks will be more efficient if the advertisement agencies and TV 's broadcasts would be on time and be choosen between the programs which have good rating percent. Because, the sample we studied { students ) were mostly changing the channels while the advertisements began. It's obvious that series advertisements are remembered more than the other advertisements. The actors and the actresses effect on the advertisements aswell. Also, the results of the other searchings show that the messages of the advertisements must be short and the name of the bank advertisement must be repeated for remembering the advertisement of the bank. Another factor for remembering the bank advertisement is the music of the advertisement. If the music is choosen from the hit songs it will be more efficient. Our research showed us that the bank advertisement don't take effect on choosing the bank that people are working with. This explains us; in the bank advertisement it must be pointed out the advantages that the bank provides.