Effect of carbon content in carbon steels on formation of welding residual stress
Kaynak işlemi sonucu karbon çeliklerde karbon oranının artık gerilme oluşumuna etkisi
  1. Tez No: 438687
  2. Yazar: FATİH UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDA MALTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kaynak işlemi yüksek ısı girdisiyle gerçekleştirilen birleştirme yöntemidir. Kaynak işlemi sonuncu malzemelerde yüksek ısı girdisi ve ani soğuma neticesinde bazı deformasyonlar olur ve malzemenin özellikle kaynak çevresinde artık gerilmeler oluşur. Bu çalışmada kaynak işlemi sonrası artık gerilme oluşumunun malzeme kompozisyonu tarafından nasıl etkilendiği incelenmiştir. Farklı karbon yoğunluğundaki çeliklerde oluşan artık gerilmeler ultrasonik ses dalgaları kullanılarak ölçülmüştür. Sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak üç boyutlu stres simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlar ve sonlu elemanlar yönteminin verdiği sonuçların birbirleriyle uyumu karbon yoğunluğuna bağlı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Welding is a joining process that uses high amount of heat input. Thermal strains are formed around the weld beam during this process which is followed rapid cooling and remaining residual stresses. In this study, effect of carbon content of formation of welding residual stress is investigated within low alloy carbon steels. Residual stress within steel samples with different carbon content is measured using ultrasonic sound waves. Finite element method is used to perform three dimensional simulation of welding process of steel samples with different carbon content. Exper imental and numerical results of residual stress distributions are investigated in terms of carbon content.