Modelling and solving optimization problems in uncertain/dynamic environments with manufacturing systems examples
Üretim sistemleri örneklerinde belirsiz/dinamik optimizasyon problemlerinin modellenmesi ve çözümü
- Tez No: 438761
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Optimizasyon problemlerinin birçoğunda, problemin tanımlı olduğu kümenin ve parametrelerinin önceden kesin olarak bilindiği ve optimizasyon süreci boyunca değişmediği varsayılmaktadır. Fakat gerçek hayat problemlerinin çoğunluğu önceden kestirilemeyen olaylar sebebiyle doğaları gereği dinamiktir. Bunun gibi zamana bağlı tanım kümesi ve değişken parametreleri olan problemler, dinamik optimizasyon problemleri olarak adlandırılmaktadır. Burada amaç, tek bir problemin eniyi çözümünü bulmanın yanı sıra, aynı zamanda, olaylara ya da zamana bağlı olarak değişen eniyi çözümleri sürekli olarak takip edebilmektir. Dinamik optimizasyonun üretim sistemleri açısından önemi, özellikle son on yıldır araştırmacılar tarafından vurgulanmaktadır. Fakat yayımlanmış çalışmaların çoğunluğu, bilimsel yazında kıyaslama problemi olarak kullanılan teorik problemleri içermektedir. Gerçek hayat problemlerini kapsayan uygulamaların sayısı oldukça azdır. Mevcut çalışma, dinamik optimizasyon tekniklerinin üretim sistemlerindeki uygulamalarını içermektedir. Bu bakımdan bu çalışmanın ilgili yazındaki boşluğu dolduracağı ve gelecek çalışmalara temel teşkil edebileceği öngörülmektedir. Bu bağlamda, öncelikle, çeşitli yaklaşımlar geliştirilmiş, sürekli ve kombinatorik dinamik optimizasyon problemlerini içeren problem setleri üzerinde performans testleri yapılmıştır. Ardından, ilgili yöntemlerin bir kısmı, desteklenen bilimsel projeler kapsamında, çeşitli gerçek hayat üretim sistemlerinde uygulanmıştır. Önerilen yaklaşımların gerçek hayat problemlerine uyarlanmasındaki kolaylık ve uygulanabilirliklerinin yanı sıra, geliştirilmiş olan bu yöntemler ile başarılı sonuçlar elde edilebileceği de gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In most of the optimization problems, the problem related data as well the problem domain is assumed to be exactly known beforehand and to remain stationary throughout optimization process. However, majority of real-life problems are dynamic in their nature due to unpredictable events. Such problems with time-varying problem domain or with changing parameters are referred as dynamic optimization problems in the related literature. The aim here is not only to find the global optimum of a single problem environment, but also to track the moving optima. The importance of dynamic optimization for manufacturing systems has been stressed by many authors particularly in the last decade. However, most of the published work includes only synthetic and theoretical problems commonly used as benchmarks. Practical implementations of dynamic optimization concepts in real-life manufacturing systems are lacking. Therefore, this thesis fills a gap by focusing on implementations of these concepts on a variety of real-life manufacturing applications. In this respect, first, a variety of approaches is developed and is tested on the well-known benchmarks including both continuous and combinatorial dynamic problems. Next, some of these approaches are tested on real-life manufacturing systems applications through funded scientific projects. Besides the practicability and simplicity in adaptation of these approaches to real-life systems, it is also shown that, satisfactory results can be achieved by these methods.