Fleet planning and network optimization in supply chains under uncertain environments
Tedarik zincirlerinde belirsizlik altında filo planlama ve ağ optimizasyonu
- Tez No: 438762
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 446
Özet
Bu tez kapsamında, tam belirsizlik koşulları altında tedarik zinciri ağ optimizasyonu ve intermodal ulaştırma sistemlerinde filo planlama problemleri çalışılmıştır. Öncelikle, tüm model parametreleri ve karar değişkenleri tamamen bulanık ulaştırma problemlerinin çözümü için sınırlandırılmış bulanık aritmetik temelli bir dönüştürme yöntemi ve direkt çözüm yaklaşımı geliştirilmiştir. Geliştirilen doğrusal programlama tabanlı dönüştürme yönteminden farklı olarak, söz konusu problemlerin doğrudan çözümü için metasezgisel temelli bulanık çözümleme algoritması da önerilmiştir. Bu çalışmalara ek olarak, tamamen bulanık tersine lojistik ağ tasarım problemlerinin çözümüne yönelik sınırlandırılmış bulanık aritmetik kullanılmadan parametrik bir çözüm yöntemi de geliştirilmiştir. Önerilen bütün çözüm yöntemlerinde, farklı belirsizlik düzeylerinde bulanık etkin çözümler üretilirken, karar vericinin riske karşı duyarlılığı da dikkate alınabilmektedir. Daha sonra, finansal ve toplama risklerinin birlikte yönetildiği, çok amaçlı bir akü kapalı çevrim tedarik zinciri ağ tasarımı için senaryo tabanlı rassal-bulanık optimizasyon modeli geliştirilmiştir. Son olarak, Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası bir lojistik işletmesinin çok modlu yük ve filo planlama problemlerinin çözümü için rassal-bulanık matematiksel programlama tabanlı bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen karar destek sistemi ile birçok karar vericinin farklı seviyelerdeki karar problemlerine entegre bir şekilde çözümler üretilebilmektedir. Bir başka ifadeyle, çok modlu yük planlama, filo büyüklüğü-komposizyonu belirleme, filo atama, filo stok kontrolü, filo genişletme-daraltma ve boş araç yeniden konumlandırma problemleri geliştirilen modelde eş zamanlı olarak ele alınabilmektedir. Gerçekleştirilen detaylı hesaplamalı analizler göstermektedir ki önerilen karar destek sistemi yardımıyla toplam taşımacılık maliyeti, toplam teslimat süresi ve çevresel kriterler gibi çelişkili sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda etkin ve etkili yük ve filo planları oluşturulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with network optimization in supply chains under fully uncertain environments and fleet planning problems in intermodal transportation networks. Firstly, a novel transformation method and a direct solution approach based on constrained fuzzy arithmetic concept are developed for solving fully fuzzy transportation and transshipment problems where all of the model parameters and decision variables are stated as fuzzy numbers. In contrast to the linear programming based transformation method, a fuzzy decoding procedure is also applied within a metaheuristic algorithm in order to solve the problems directly. Then, a parametric solution method is also proposed to solve fully fuzzy reverse logistics network design problems without using constrained fuzzy arithmetic concept. All of these developed solution methodologies are also able to consider decision maker's attitude toward risk while generating fuzzy efficient solutions under various uncertainty levels. Afterwards, a new scenario based stochastic and possibilistic programming model is formulated for a multi-objective lead-acid battery closed-loop supply chain network design problem by managing both of the financial and collection coverage risks. Finally, a decision support system based on a fuzzy-stochastic mathematical model is developed for a real-life intermodal load and fleet planning problems of an international logistics company in Turkey. The proposed decision support system integrates various levels of decisions associated with several decision makers. In fact, multi-mode load planning, fleet sizing-composition, fleet allocation, fleet inventory control, fleet expansion-reduction and empty vehicle repositioning problems are incorporated within the proposed model. The extensive computational results have shown that effective and efficient load and fleet plans can be provided by making use of the proposed model in terms of the conflicting sustainability objectives such as total transport cost, transit time and environmental issues.