A decision support system for global supply chain risk management by considering premium freights
Küresel tedarik zinciri risk yönetimi için acil sevkiyatları dikkate alan bir karar destek sistemi
- Tez No: 438780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SELİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Küreselleşmenin sonucu olarak, tedarik zincirleri daha geniş alanlara yayılmaya başlamıştır. Bu durum, tedarik zincirlerini risklere karşı daha korunmasız hale getirmektedir. Bir tedarik zinciri üyesini etkileyen olumsuz bir olay tüm tedarik zincirini etkilemekte, hatta tedarik zincirinin rekabet gücü için bir tehdit unsuru oluşturabilmektedir. Bu bağlamda, küresel tedarik zincirinde risk yönetimi (TZRY) için acil sevkiyatları dikkate alan bir karar destek sistemi (KDS) geliştirilmiştir. Önerilen KDS TZRY'nin risklerin belirlenmesi, risk değerleme, risk azaltma, risk izleme ve kontrol işlemlerinden aşamalarını kapsamaktadır. Risklerin belirlenmesi, tedarik zinciri üyeleri arasındaki malzeme akışını etkileyen dikkate değer tedarik zinciri riskleri belirlenmiştir. Risk değerleme aşamasında, küresel tedarik zinciri TOPSIS metodu kullanılarak karar vericilerin tercihlerine göre malzeme veya ürün seviyesinde kritik alt ağlara ayrıştırılmıştır. Risk azaltma aşamasında ise, benzetim tabanlı optimizasyon kullanılarak risk azaltma stratejileri için en iyi parametre değerleri belirlenmiştir. Özellikle, optimizasyon aşaması için ayrıştırma temelli bir çok amaçlı diferansiyel evrim algoritması geliştirilmiştir. Risk izleme ve kontrol aşamalarında, tedarik zinciri performansı sürekli bir şekilde izlenmekte ve gerek görülmesi durumunda KDS tekrar uygulanmaktadır. Önerilen KDS, Avrupa'ya yayılmış bir otomobil tedarik zincirinde hem iç hem de dış risk yönetimi durumları için uygulanmıştır. Tüm durumlar için önerilen KDS'den elde edilen sonuçlar, tedarik zincirinin mevcut durumuyla ve domine edilmemiş sıralamalı genetik algoritma-II'nin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, önerilen KDS'nin tüm durumlar için daha iyi risk yönetimi çözümleri sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization, supply chains geographically spread on larger areas. This fact makes supply chains more vulnerable against supply chain risks. An adverse event affecting a supply chain partner may influence the entire supply chain, and even pose a threat on the competitive advantage of the supply chain. In this context, a decision support system (DSS) is developed for supply chain risk management (SCRM) in global supply chains. The proposed DSS covers all phases of SCRM, namely, risk identification, risk assessment, risk mitigation, risk monitoring and control phases. In the risk identification phase, the significant supply chain risks affecting material flow between supply chain agents are identified. In risk assessment phase, global supply chain is decomposed into material-level or product-level critical sub-networks according to the decision maker's preference by using TOPSIS. In the risk mitigation phase, the best parameter values for risk mitigation strategies are determined by using a simulation-based optimization framework. In particular, a decomposition-based multi-objective differential evolution algorithm is developed for the optimization phase of the framework. In the risk monitoring and control phase, supply chain performance is monitored continuously, and the DSS is re-implemented if it is needed. The proposed DSS is implemented to an automotive supply chain spread on Europe. The DSS is employed to inbound and outbound risk management cases. The results obtained for both cases are presented in comparison with the results obtained from non-dominated sorting genetic algorithm-II (NSGA-II) and the current operating condition of the supply chain. The results reveal that the proposed DSS suggest better risk management solutions for both cases.